Konu: katmer
View Single Post
Eski 14-09-2009, 11:52   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
katmer

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Meraklısı olduğum Afrika menekşeleri ile ilgili bilgi ararken tesadüfen buldum. Okudukça tam bana göre bir yer olduğuna karar verdim ve hemen üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Bitkilerle ilgili bilmediğim pek çok şeyi burada öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Sanırım Afrika menekşeleri ile ilgili bakım ve üretim hakkında bildiğim herşeyi.

Sizi tanıyalım

İsmim Gülden, 1972 İstanbul doğumluyum. Evliyim, iki kızım var. Ev hanımıyım..

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Zamanımın hatırı sayılır bir kısmını bitkilere ayırıyorum. Evde olduğum her an gidip gelip yanlarına uğrarım.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

İhtiyaç duyduğum herşeyi bulabiliyorum burada.. Belki bitki üretim ve bakımıyla ilgili videolar olabilir..

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Özellikle yeni üyeler forumu dikkatle okurlarsa pek çok sorunun cevabını bulacaklardır. Böylelikle gereksiz soru cevap tekrarlamaları olmaz.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Terapi oluyor diyebilirim. Bütün elektriğimi alıyorlar. Kendimi çok huzurlu hissediyorum. Afrika menekşelerine özel bir ilgim var. Fakat evde ve bahçede çok çeşitli bitkilerim de var.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bundan 8-9 yıl önce çok sayıda ve harika durumda afrika menekşelerim vardı. Çiçek satıcısının tavsiyesi üzerine, sattığı vitaminden aldım. Akşam uyguladım, sabah kalktığımda hepsi yanmıştı. Dünyamın başıma yıkıldığı bir andı. Bu yüzden uzun bir süre menekşe yetiştirmedim. Ta ki geçen seneye kadar...

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Her zaman aklımın bir köşesinde olan çiçekçi dükkanı açma fikrim daha da baskın olmaya başladı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Çok istememe rağmen katılamadım. Ya o tarihte burada değildim ya da geç haberim oldu. İlk fırsatta katılmaya kararlıyım.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

İnternet alışkanlığından olsa gerek, bitkilerle ilgili yardım aldığım bir kitap olmadı.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Babaannem çiçeklerine çok düşkündü. Sanırım büyürken onu örnek aldım. Bazen kendimde onu görüyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Başka bir foruma üye değilim. Agaclar.net' ten sonra başka bir foruma ihtiyacım olmadı.
Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Maalesef almadım ama çok isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Evdeyken bütün gün agaçlar.net açık olur. Fırsat buldukça forumda olurum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Dikiş dikiyorum. Bol bol kitap okuyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

En keyif aldığım şey burada ki paylaşımlar. Sürekli katılıyorum. Çok özel bir durum bence. Evinizde pek çok kişiden parçalar yetiştiriyorsunuz.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Forumda güzel arkadaşlıklarım oldu. Dostluk derecesine varanlar dahi var. İsim versem sığdıramam, bildiği herşeyi hiç çekinmeden paylaşan bütün üyeler, beni olumlu yönde etkiliyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Greenpeace' e üyeyim.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Mutlaka katılmak gerekir. Tepkimizi belirtmezsek sonuç alamayız diye düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yeterli bulmuyorum. Olduğunu da düşünmüyorum. Özellikle çocuklara yönelik eğitici programlar olmalı.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle büyük şehirlerde insanların stres atmak için başvurabileceği bir yol.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:Çam
çiçek:Gül
kitap:Füreya
şarkı: Gülümse
müzik grubu/müzik sanatçısı:Sezen Aksu
ressam:İbrahim Çallı
şair:Atilla İlhan
film: Eşkiya
web sitesi:www.agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön