View Single Post
Eski 07-09-2009, 00:57   #65
sevilla
Ağaç Dostu
 
sevilla's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-04-2007
Şehir: İST
Mesajlar: 109
Eylül ayında açmaya başlayıp hazirana kadar dayanabilen bu bitki normal ilkbahar menekşelerinden farklıdır. Hafif geçen kış, bitkileri bozamaz. Yaza kadar 30 santime uzayabilen, sarkma eğilimi olan menekşe, solmaya başlayan çiçekler elle koparıldığında tekrar açar. Camgüzeli, Begonya gibi yazlık çiçek bordürlerini kışın Hercai menekşeleriyle süsleyin. Tekdüze renkli, sıkıcı kış bahçenize renkleriyle mutlululuk getirecektir.
Bitkileri gözle görebileceğiniz noktalara, saksılara dikin.Aydınlık, yarı gölgeli ortamlar bu bitkinin yetişmesi açısından çok fark etmez. Her türlü toprakta özellikle rutubet varsa iyi gelişir. Çiçekleri 10 santime tadar büyüyebilir. 20 - 30 değişik renk tonu var bu çiçeğin. Bahçenizdeki daimi yeşil çit önlerine beyaz, altın ya da mavi - mor renklerini dikebilirsiniz. Renkleri karıştırmadan büyük öbekler halinde dikmelisiniz. Böylece çok etkileyici olacaktır.

Fideler piyasada satılıyor. Tohumdan da üretebilirsiniz. Temmuz ayında hala yaşayan çiçeklerden ufak çelikler alıp geliştirebilirsiniz. Dikilirken ve kış ortasında biraz gübre verirseniz renkler, çiçekler iyi gelişir. Salyangozlar, bir çeşit örümcek menekşeleri yemeyi seviyor. Bitkilerinizi ara ara kontrol edin.
(Alıntıdır)

Eklenen Resimler
  
sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön