View Single Post
Eski 21-10-2008, 14:55   #3
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Lilium soğanı

http://agaclar.net/forum/attachment....4&d=1214576253

Çimlenen lilium tohumu

Name:  Zambak 3_5.jpg
Views: 150043
Size:  37.8 KB

Soğanlar ağustos ayında kumlu topraklara dikilir. Tohumlar ise yine aynı ayda soğuk seralarda kasalara ekilir. Oluşan fideler ancak 2–5 yıl sonra çiçek açabilir.
Ekolojik İstekleri
Ekolojik istekleri bakımından farklılıklar gösterir. Fakat genellikle iyi geçirgen topraklardan hoşlanırlar. Derin ve iyi işlenmiş, bahçe toprağında ya da nemli iyi geçirgen yanmış yaprak çürüntüsü ile karışık ve iri kumlu topraklarda iyi gelişir. Suya doymuş topraklara dayanamazlar. Doğal drenajın kötü olduğu yerlerde zambakların toprağını kabartmak ve yaprak çürüntüsü karıştırmak tavsiye edilir. Yarı gölgeli, hafif güneşli yerlerde iyi yetişirler. Zambakları saksı, küçük tekne ya da kasalara da dikmek mümkündür.
Peyzajda Kullanımı
Bahçe bordürleri ve grupların oluşturulmasında kullanılırlar.
Önemli Türleri
Lilium candidum (akzambak, mis zambak): Güney Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde doğal olarak bulunur. 90–150 cm boy yapabilir. Çiçekleri 6–20 adet, temiz beyaz renkli ve kokuludur. Haziran-temmuz aylarında çiçek açar. Yapraklarının küçük olanları sonbaharda rozet şeklinde diplerde oluşmaya başlar. Bunlar sapsız, şeridimsi uzun, 12–18 mm uzunluğunda ve 3,5–5 cm genişliğindedir.

Lilium candidum genel görünüşü

http://agaclar.net/forum/attachment....2&d=1213123316

Diğer büyük yapraklar ise ilkbaharda oluşur. Yaprak sayısı yüzü aşkın, karışık dizilişli,3–5 damarlıdır. Çiçek sürgününün orta kısmındaki yapraklar şeridimsi ve yukarı doğru küçülmeleri görülür.
L. candidumlar eski devrelerde kültüre alınmışlardır. Soğanları yayvan yumurta
şeklindedir. Önemli varyeteleri şunlardır:
Lilium candidum ‘Plene’ çiçekleri katmerlidir.
Lilium candidum ‘Peregrinum’, en fazla kültürü yapılan varyetedir.
Lilium candidum ‘Eximium’, çok güzel çiçekleri vardır.

L. candidumların varyeteleri

Name:  Zambak 3_7.jpg
Views: 126467
Size:  3.2 KB

Name:  Zambak 3_7-2.jpg
Views: 126533

Name:  Zambak 3_7-3.jpg
Views: 126664

Düzenleyen Lilium : 07-09-2009 saat 11:26
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön