View Single Post
Eski 03-09-2009, 01:33   #9
Samsunlu55
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Samsun - Alanli mevkiinde ( TV istasyonu yolu ana yoldan 1 km yukarida )en guzel gelisen agaclarim kiraz ayva ve musmula. Seftali hic olmadi ama ilginctir kaysi da guzel oluyor. Elma, armut, dut, erik biraz nazli gelisiyor. Sahilde degilseniz kirazi deneyin derim.
Bizim arsa ovaya 1 denize 3 km mesafede ve ortalama 150 metre yükseklikte dediğiniz ağaçlar güzel oluyor şeftali ve elmayı hiç düşünmeden aklımdan çıkardım. Kiraz yöremizde güzel olmasına karşın satım süresi, toplaması zor. Birde kuşlar çok olduğu için kayıplar çok oluyor. Ayvalar önceden güzel olurken birkaç senedir ayva ateş yanıklığı görülüyor bununda çözümü yok. Muşmula çok güzel oluyor hastalığı yok derdi yok ondanda yeteri kadar ektik. Evet kayısıda güzel oluyor son yıllarda yetiştiriciliği yayılmaya başladı. Bir arkadaşın Tekkeköy'de bodur kayısı bahçesi var sulak olduğu için kayısılar nerdeyse şeftalı kadar oluyor yeriz diye 2 poşet vermişti ama hiç tadı yoktu, reçel yapmıştık Bu sene 20 tane deveci armutu diktim ve sadece cansuyu vermeme rağmen hala yaşıyorlar armutu deniyeceğim. Aklıma en çok yatanlardan biride can erik çünkü küçükken satıma başlanırsa 3 ay satım süresi var, aldandığı senelerde üzülmeye gerek yok çünkü aldandığı sene gücünü sürgünlere verdiği için seneye daha çok veriyor. Dut değil ama incirden küçük bir bahçe kurdum bahçenin 4/1'i sarı lop cinsi 4/3'ü yöremizde ünlenmiş (Kutlukent Uluslararası Kültür Ve Doğa Festivali) patlıcan inciri, onlarıda asfalta 1 km uzaklıkta olduğumuz için Kerimbey'deki diğer incir satanlar gibi bizde satarız
Yorumlarınız için teşekkürler.Devamı dileğiyle...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön