Konu: Gurur
View Single Post
Eski 24-08-2009, 13:32   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Gurur

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

- Nilüfer tohumu bakım bilgileri nerede nasıl yaparım derken google herşeyi bildiği gibi bunu da biliyormuş beni siteye yönlendirdi...

Burada neler öğrendiniz?

- 20 küsur yıl önce aklımdan geçenlerin (kovada, bebek küvetinde, bahçedeki yalıtımlı çukurda nilüfer yetiştirmek) aslında olamaz değil belki de öncü fikirler olduğunu öğrenmekle başladım sonrasında da diğer bitkilerle ilgili okumaya devam ettim hala okuyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

- Henüz hiçbirşey

Sizi tanıyalım

- 26 Kasım 1956 İstanbul doğumluyum. Çamlıca Kız Lisesi mezunuyum. Bitmek bilmeyen öğrenme arzumla kendimi eğiterek grafik tasarım ve programcılık yolunda hala yürümeye devam ediyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

- Çalışmadığım her süreyi...

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

- Şu anki halini sevdim. Üyelerin bilgisini, birikimini, yardımcı olmalarını... O yüzden şu an için eksik ya da fazla diyebileceğim birşey yok.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

- Görebildiğim kadarıyla zaten herkes iyi niyetle paylaşımda bulunuyor. Belki yapılan esprilerde biraz daha alınma dozu azaltılabilir ama bu da kişinin yapısından kaynaklanıyorsa yapacak birşey yok.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

-
Satın alıp getirdiğim zaman ya da bir yerlerden tohum bulup, soğan edinip diktiğim zaman büyük keyif alıyorum hele ki bir de çiçek açarsa... Artık rahmetli babamı daha iyi anlıyor, çiçeklerim gelişip büyüdükçe hissettiklerimi onun da hissetmiş olacağını düşünüyorum. Demek ki o yüzden işten gelir gelmez bahçeye bir göz atar ve kim top kaçırdı bugün diye sorarmış. Her yaprağın yerini biliyorsunuz çünkü
- Mendil kadar balkonuma sığdırabileceğim herşey diye özetleyebilirim. Açelyalarım, limon ağacım, sardunyalarım vb yanında bir de soğanlılarım var laleler, sümbüller, sümbülteberler, ters laleler ve muscarilerim... Şimdilerde duvarlara göz diktiğimden sarmaşıklar aldım hevesle onları bekliyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

- 4 yaşımda iken arka sokağımızdaki komşunun bahçesinde gördüğüm bir çiçeği uzanıp koklamaya çalışırken ev sahibi kadının pencereden içindeki suyu sokaktaki çocuklara fırlattığı kocamaaan bakır tencereyle kafama vurmuş, dünyamı simsiyah etmiş olması o sırada trajik sonraki yıllarda komikti.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

- Olmaz mı bahçe bahçe diye kıvranmaya başladım

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

-
O kadar eskimedim henüz.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

- Tüm zamanım bilgisayar başında geçtiğinden "Google herşeyi biliyor"u önerebilirim.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

- Babam vardı. Çevremize zarar vermeden yaşamayı öğretmişti. Sevgiyle ve müthiş bir iyi yürekle yapardı herşeyi. Belki de bu yüzden çiçeğe destek olması için soktuğu sopa yeşerip bize yıllarca ayva veren bir ağaç olmuştur.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

- Üyeliklerle çok başım hoş değildir aslında. O yüzden de programcıların toplandığı Ceviz dışında pek sayabileceğim yer yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

-
Öyle bir eğitimim yok. Zaman uyuşması olursa isterim tabii bilgiyle bakabilmeyi bitkilerime.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

- Son günlerde epeycesini

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

- Resim yapmak, okumak, belgeseller, sinema

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

- Henüz değil olabilirse iyi olur diye düşünüyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

- Nick vererek diğerlerine haksızlık etmek istemem cidden çok bilgili olduğunu düşündüğüm, hissettiğim kişiler var.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

- Hayır yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

- Katılmak elbette gerekli yoksa çocuklarımız için bırakacak yeşil yaprağımız olmayacak. Biz çocukken "Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana diye çocuk şarkısı vardı anlaşılan onun etkisi ile bir nesil sonuçlarını düşünmeden katliam konusunda alıp başını gitti. Verilen zararların onarılması ne yazık ki zararın verildiği kadar kısa sürede olmayacak ama hiç değilse doğaya bu zamanın kazandırılması gerek. Hiç değilse bu konuda hala varsa uyuyanları uyandırabilmek adına katılmalı.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

- Doğaya yaptıklarımızı anlatmaya TV ve radyo programlarının yeteceğini sanmıyorum. Örneğin geçen yıl sıcaktan kavrulurken klima satışlarında patlama yaşandı... O aletlerin hangi gazları kullandığı, o cihazın çalışması için gereken enerjinin nerede nasıl üretildiği, bu üretim sırasında ne kadar çevreye zarar verildiğini düşenen çıktı mı? Birilerinin kafamıza vurması gerekiyor bence cümle kurmak yerine.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

- Toprakla uğraşmak, toprağa dokunmak, birşeyler yetiştirmek, bu benim elimin emeği diyebilmek muhteşem bir duygu tabii ulaşabilen için

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Ylang Ylang
çiçek: Beyaz zambak
kitap: Şu çılgın Türkler
şarkı: Şimdi uzaklardasın
müzik grubu/müzik sanatçısı:
ressam: P. A. Renoir, Leonardo Da Vinci, Ahmet Hamdi Bey
şair: Ümit Yaşar Oğuzcan
film: Hayat güzeldir
web sitesi:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön