View Single Post
Eski 24-08-2009, 00:56   #3
kamil35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Merhaba Uzman Arkadaşlar,

Babam Samsun'da 1000 metre rakımlı yaylada arıcılık yapıyor toplam 15 arısı var,kışın kek dediği şekerden verdi arıları beslemek için.Bu yıl yaylada çiçek yağışlardan dolayı çok olmasına rağmen babam 1o gün önce bal almaya gitti ama sadece toplam 25 kg bal alabilmişoysa ki geçen yıl 100 kg. bal almıştı,hemen yanı başında amcamın tek arısı 30 kg. bal vermiş üstelik amcam kışın arılara şeker niyetine bişey vermemişti kek te vermemişti..Babam neden çok az bal aldı çözüm önerisi olan arkadaşlardan acil cevap bekliyorum lütfen

Saygılar...
Merhaba sayın Kubat, Siz;Uzman arkadaşlar diye yazınca, ben cevap vereyim mi vermeyeyim mi diye tereddütte kaldım. Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım. Aynı yerdeki amcanızın tek arısı 30 kg bal vermiş ve sizin 15 kovan arı 25 kg bal vermiş. Sizin arılar tembel desem arılara hakaret olacak . Amcanız bal aldığına göre doğada bal vardı.Önceklikle şunu belirteyim. Balı yapan kovan sayısı değil; kovan içindeki arı sayısıdır. Aynı yerde amcanızın arısının bal yapıp, sizin arıların bal yapmaması; amcanızın kovanının içindeki arı nufusunun oldukça güçlü, sizin kovanlardaki arı nufusları ise ancak kendine bakabilecek kadar zayıf. Zayıf arıların kıştan çıkması da çok zor. Öyle olmasını arzu etmemekle beraber, babanızın arılarının çoğu kıştan çıkamaz. Babanızın 15 kovanı içindeki arı miktarı 3 ya da 4 kovanda toplanmış olsaydı (kovanlar zamanında birleştirilse idi). O 3 ya da 4 kovan size en az 50-60 kg bal verirdi. Benim ustam hep şunu derdi. "Zayıf arıya sahibi bakar, güçlü arı sahibine bakar". Sizinkide öyle olmuş galiba. Saygılarımla...

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön