View Single Post
Eski 19-08-2009, 14:08   #4
umas
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yet1 Mesajı Göster
2 ay önce maydanoz + salatalık + domates + soğan + sarımsak tohumlarını ekmiştim. klasik dikdörtgen balkon saksılarına)
hepsi çıktı. (salatalık ve domates mevye aşamasına gelmedi henüz ama) sarımsaktan ne ses var ne soluk.
acaba yanlış bir zamanda mı ektim?
yoksa az su - çok su durumundan mı çıkmadı?
(soğanlar yakşaşık 20cm oldu)
Kusura bakmayın! Uzun zaman olmuş, her girdiğimde, görüyorum, ama bilgisayarımda sorun var, cep telefonundan girdiğim için, size cevap yazabilmek, benim için işkence olurdu. Belki de sarımsaklarınız çıktı! bilemiyorum ama ben yine de karınca kararınca cevap vermeye çalışayım.

Bu arada, bu tip forumların takıntısıdır 'resim yükleyin' demek, (diğer arkadaş üzerine alınmasın, genel için söylüyorum). Adam 'tohumum çıkmıyor' diyor 'resim yükle' deniyor. 'Soğanlarımı nasıl toplayacağım' diyor 'resim yükle' deniyor. Neyi teşhis edeceksiniz allahın aşkına!
'Yapraklarım kurudu ne yapmalıyım' diye sorsa, tamam resim yükle ki; fungusid mi, azot eksikliği mi, mildiyö mü? teşhis koyalım.
Bu resim yükler misiniz? konusu acayip abartılmaya başlandı.

Sarımsak ekimi için farklı uygulamalar vardır.
Ekim ayında toprakla buluşturulur ve kışı toprağın altında geçirmesi sağlanır. Bu şekilde, tohumun, gelişim sürecini tamamlaması da sağlanmış olur.
Bu arada; sarımsak tohumu mu serptiniz?
Sarımsak çiçeğinden elde edilen 'dişçikleri' mi ektiniz?
Yoksa, baş sarımsağı dağıtıp, dişleri mi ektiniz?
Hepsi için farklı saptama yapmak lazım.
Anladığım kadarıyla, poşetlerdeki sarımsak tohumlarını torfa diktiniz. Çok suladınız ve tohumları çürüttünüz!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yet1 Mesajı Göster
bir de bu soğanları nasıl toplamak lazım?? dibinden keseyim mi? yoksa öyle kesersem o şekilde kalır orası kuruyup biter mi ? ya da tekrar altında devam eder mi?
Yaprakları keserseniz, diğer yapraklar devam edecektir. Hatta, kestiğiniz yaprakta devam edecek ama, boynuz kulağı geçecek, hiç kesilmeyen ötekinden uzun olacak. Ama ben, yeşil kısmı sevmem, hiç kesmeden kökün kalınlaşmasını bekler, ondan sonra köklerim.

Düzenleyen umas : 19-08-2009 saat 14:20 Neden: alıtıları düzeltmeye çalıştım
umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön