View Single Post
Eski 18-08-2009, 22:36   #542
ephesos
Ağaç Dostu
 
ephesos's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-02-2007
Şehir: Çaycuma/Zonguldak-Pendik/İstanbul
Mesajlar: 808
İster kabul edin isterseniz etmeyin, ister karalayın, ister savunun; şu kesin ki sphagnumsuz ne orkide ne de etobur bitki yetiştirme konusunda profesyonelleşebilinir.
Bu uğraşta sphagnum elzemdir, yeri başka bir bitki ile doldurulamaz, başka bir nebat yerine tavsiye edilemez.Yaptığı işi enternasyonel olarak biraz araştıran her meraklı sphagnumun bu uğraşta olmazsa olmaz olduğunu bilir, görmüş, okumuş, öğrenmiş, denemiş, durumun farkına varmıştır.
Dünya genelinde bizim o yere göğe sığdıramadığımız fındıktan bile daha büyük bir piyasasının olduğunu görür, Kanada ve Şilinin tarımsal ihracatlarındaki yerinin farkına varır, Çinin her karlı işe el attığı gibi bu konuyada atladığını görür, altın gibi gramla satıldığının farkına varırdık biraz daha araştırma yapsaydık.
Arkadaşlar allerjisi olan uğraşmasın, besin değeri düşük diyenler etoburların neden etobur olduğunu orkidelerin nasıl olurda doğal ortamlarında sadece ağaç kabuklarına tutunarak beslene bildiğini öğrensin, kısacası kulaktan dolma değil birazda araştırarak sentezleyelim olayları.
Bu bitkiyi bana öğreten preacox'a ve ülkemizde üretimini yapıp satışa sunan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön