View Single Post
Eski 18-08-2009, 11:23   #541
praecox
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,603
Linkini verdiğiniz forumdan alıntı.

Alıntı:
Canlı sphagnum yosununu düne kadar yerlere göklere sığdıramayanları, tüm kullanıcılarımıza istedikleri zaman istedikleri kadar yosunu temin edebilecek kadar yetiştirmeye başladığımızı görünce,bu yosunu,büyük bir panik havası ile afaki araştırma ve belki de uyduruk alternatif yerli yosunlarla tu kaka yapmaya çalıştıklarını ibretle izliyorum.
Elbette ki allerjik sorunu olan ve ellerinde çizik ve kesik bulunan kimseler için çoğu tür yosun gibi bunun da tesirleri olacaktır.Bu baltık torfu için de geçerlidir.Tüm bunlar ile uğraşırken doğru olan eldiven kullanılmasıdır.

Ama yılardır bu sphagnum moss yosununu bizlere ballandıra ballandıra anlatıp,bir tutamı için havada takla atan üstadlarımız,şimdi ne oldu da birden bu yosunu karalama kampanyasına giriştiler..

''Sphagnumun kızılderililerce hatta eskiden avrupada da superabsorberlerin olmadığı zamanlarda çocuk altlarına kadınların menstruasyon dönemlerinde de bağ olarak kullanımının çok yaygın olduğu bildiğimizden bu sorunu bu çerçeveden bakarsak biraz da konu sensasyonel habermiş gibi algılanabilir.''

Yukarıdakine benzer bir çok yazıyı da bizlere yıllardır ezberleten üstadlar şimdi ağız birliği etmişcesine son yılların vebası ilan ediyorlar sphagnumu birkaç destekçisi ile birlikte.Tabi bu arada ''iğneada yosunu'' adı ile alternatif yaratılmak istenen yerli yosun ile ne tür bir ortaklıkları var bilemem.
Ama bildiğimiz,tüm bu uyarıların tam da biz sphagnum mossları yurtdışından bol bol ve zor şartlarda getirip yine bol bol üretip kullanıcılarımıza dağıttığımız sıralarda olması bizleri bu tür komplo teorileri üretmemize neden oluyor.Bilmem haksızmıyım?
Siz verdiniz diye baktım.
Sanırım ordaki üstadlardan biri ben olsam gerek.
Burda sphagnum başlığını okuyup orda kopmlo teorisi kuran toplamda iki yıl önce değerli bilgilerimden bu nebatlardan bi haber insanların bu saldırılarına o forumda asla cevap yazmıyacağım.

O forum bir EB forumu.
Söz konusu yosun Onların yakından uzaktan uzmanlık alanı olmadıkları Orkidlerdeki tartışma.
EB lerdeki elzem durumu tartışma götürmediğini her defasında söyledim.
Ben hiç bir zaman bu yosuna karşı olmadım, sadece zor bulunduğu için profesyonel kullanıcıların ihtiyacını karşılamadığı için alternatif bir yosundan bahis konusu.
Alergic reaktionlarını da olabileceğini yazdım benden cımbızla alıntılanan o bölümlerin olan yazılarımda bu viral enfektion vakaasının ki bilinen tek vakaa olduğunu ısrarla söyledim.
Benden evvel akademik çevreler dışında burdakilerin kaçının bu yosun hakkında bilgisi vardı acaba?
Sphagnum adını nerden duydular.


Benim hiç bir zaman bu nebatlarda ticari bir kaygım olmadı. Zira ne torf ne de diğer EB lerimi satmıyorum. Başkalarının da "cep harçlığı"na gözüm olmadı.
Bunu bana yakıştıranları anlıyamıyorum...

Artık bu kadar da herşeyi her doğru bildiğimi, tüm püf noktaları ile açık yazmasaydım diyorum.
Ben bu nebatlara EB-Orkide tam 35 yılımı verdim.
tüm bilgimi komplo theorileri kurmadan paylaştım. ezberletmişim... kabahatmış

Kınıyorum.

Burdaki yazılarıma sadece link verilmesini ve alıntılanmasını dahi (kaynak belirtilse de) artık istemiyorum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön