View Single Post
Eski 31-10-2006, 12:04   #6
olmez
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Sayın fmt79 ve bütün arkadaşlar;

Sanırım yazarken bir şeyi belirtmeyi unutmuşum. Ben uyarılarımı yaparken tarımı hobi olarak yapanları düşünmüştüm. Bu nedenle mecbur kalana kadar uzak kalın uyarısını yapmıştım. Sanırım tarımla ticari olarak uğraşan arkadaşlarımızı ayırmadığım için benden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma oluşmuş. Bu işle ticari olarak uğraşan arkadaşlarımızın pestisit kullanımını ayrı olarak ele alalım. Benim uyarımı şu an için bu işi sadece hobi olarak yapanlar değerlendirsin.

Ancak ülkemizde satış için üretilen ürünlerde kullanılan maddeler ve kullanım şekilleri yukarıda da belirtildiği gibi bazen insanı acı içinde bırakıyor. Hatırlayınız 2-3 yıl önce Almanya Türk biberine yasak koymuştu ve Türk biberi Almanya'ya giremiyordu. Sebep ise sadece tütün ve pamukta kullanılması gereken bir madde olan Methamidophos etken maddesinin biberlerimizde çıkması idi. Pamuğa iyi geldi biberde de işe yarar şeklindeki tamamen bilinçsiz bir varsayımdan kaynaklanan bir sorun (En azından ben öyle olmasını umut ediyorum.) Bu biberler ihraç edilemeyince tabi ki yurt içinde tüketildi, bize tükettirildi. İsterseniz yurt içi denetimlerin de arttırılabilmesi için neler yapabilirizi ayrı bir başlık altında açıp tartışalım.

Saygılarımla

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön