View Single Post
Eski 11-08-2009, 15:33   #6
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Ben Sn. Epsody'e tam anlamıyla katılamayacağım, neticede toprakta bir şekilde zararlı popülasyonu artmışsa, önce solarizasyonla sterilize edip, daha sonra kaybettiği değerleri yeniden kazandırmanın neresi yanlış.

Sn. Epsody'nin kastetdiği, bilinçsizce ve/veya ticari kazanç hırsıyla zarara vardıracak derecelerde yaparsak karşılaşılacak son durum sanırım.

Ama solarizasyonun mantığını direkt "toprağı yakmak" gibi algılamakta olmamalı bence.
Sn BalıkcıSerdar, düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Toprak solarizasyonundan sonra, gereken besin değerlerini , ayrıca yararlı mikroorganizmaları da toprağa aşıladıktan sonra herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Üstelik toprak içerisinde bulunan solucanların da ısı nedeniyle derinlere çekilip herhangi bir zarar görmediği de kanıtlanıp internet sitelerinde yeterince işlenmiş bir konu. Sn epsody' nin endişesi sanırım solarizasyon sonrası toprağı o şekilde bırakıp, kimyasal ilaç ve gübrelerle toprağı her sezon aynı şekilde işleyip bunun bir kısır döngü olarak devam etmesi.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön