Konu: Fatih
View Single Post
Eski 10-08-2009, 13:29   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Fatih

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Agaclar.net`e gelişim Afrika Menekşelerimi daha iyi ve güzel görünümlü yetiştirme isteğimdi.
İlk öncelerde üye olmadan siteyi keşfetmeye çalıştım.En sonunda katılmaya kara verdim ve neredeyse bir hafta üye olmak için çabaladım.En sonunda üye olmuştum ve bir çok bilgiyi arkadaşlarımla paylaşma hakkı kazanmıştım.

Burada neler öğrendiniz?

Burada bir çok bilgimi tazeledim ve yenilerini üstüne ekledim.Bu siteye üye olduktan sonra diğer temel bilgilerimin üzerine katlar çıkmaya başladım ve şu an büyükçe bir ailem ve büyük büyük bilgi evlerim var.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Dostlarımla Afrika Menekşesi bakımı ile ilgili çok fazla bilgiyi paylaştım.Onlara yapması gerekenleri ve yapmaması gerekenleri güzelce anlatarak,gerektiğinde resimlerle yardımcı olarak ablalarıma ,ağabeylerime bütün her konuda yardımcı oldum.

Sizi tanıyalım

Ben 13 Ocak`ta Denizli de dünyaya geldim.Aslen Isparta-Eğridirliyim.Denizli de büyüdüm.En çok hayvanlardan ve bitkilerden hoşlanırım.İkinci sınıfın başlarında başladı benim doğa aşkım.Doğa aşkım bende doğuştan ancak daha büyük bir aşk ikinci sınıfta okul bahçesine diktiğimiz ağaçla başladı.Şuan Lise iki öğrencisiyim.İleride sınıf öğretmeni olmayı çok istiyorum.Sınıf öğretmeni olmamı gerektiren en önemli etken ; minik çiçekleri güzel bir yeşil parmak olarak yetiştirmek,onlara doğa aşkını öğretmek.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Şuan yaz tatili nedeniyle işlerden arda kalan zamanımın hepsini bitkilere ayırıyorum.En çok onlarla konuşmayı ve onları karşımda bir arkadaşım varmış gibi içimi dökmeyi çok seviyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Bazen forumda uyarılar alıyoruz.Uyarılar incitici yönde değil de onları incitmeden uyarılması daha iyi olur diye düşünüyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bu dünya gelip geçici.Hiç olmasa da bir fidan dikip onun bu dünyada yaşamasını ve onunla büyüyüp,yaşlanmalarını öneririm.Şu an benim evimin bahçesinde 9 yaşında bir fidanım var.Bu fidanı 8 yaşımda dikmiştim ve ikimiz arkadaş gibi büyüyüp gidiyoruz.
Başka bir önerimde yakınlarında olan çocuklara bitki aşkını ve doğayı koruma hissini onlara aşılamalarını öneririm.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkiler beni bu dünyadan uzaklaştırıp daha güzel,sorunsuz,hiç bir şey düşünmediğim ve hayallerin ötesine alıp götürüyor.Bitkilerle ilgilenmeyi o kadar çok seviyorum ki anlatılacak kadar değil. Onlarla ilgilenirken rahatlıyorum ve birkaç saatlikte olsa sorunlardan uzaklaşıyorum.

En çok ilgilendiğim türler Afrika Menekşesi,mum çiçeği ve yenide olsa kaktüsler.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Tam hatırlamıyorum ancak 9 ya da 10 yaşındaydım. Köyde bahçe sulamaya gitmiştik.Eskiden hortumlar çizgili çizgili olurdu aynı yılan derisi gibi.Sarı bir hortumumuz vardı. Annem beni hortumu almam için eve göndermişti.Hortumu aldım ve annemin yanına geldim. Hortumu musluğa taktıktan sonra arığın başına yerleştirdim. Ben diğer tarafla uğraşırken hortumun koyduğum yerden başka yere gittiğini gördüm. Ben koyuyorum arkamı dönüyorum hortum biraz ilerlemiş oluyor. en sonunda bir hamle yapıp hortumu asıldığımda buz gibi bir şey elimden kaydı gitti. Bu horuma benzeyen bir yılandı.
Bana döndü ve kafasını kaldırdı. Burdan sonrasını hatırlamıyorum ancak kendime geldiğimde evde yatağımdaydım. Meğerse yılanı görür görmez ben bayılmışım

Babamlar yılanı yakalayıp köyün çıkışına bırakmışlar.Ancak hala yaşıyormu bu yılan çok merak ediyorum

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Foruma katıldığımdan itibaren bitki aşkım hat safhaya çıktı ve bu aşkı gelecek nesillere aktarma istediğim daha fazla arttı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Agaclar.net toplantılarına katılmadım ancak ilerleyen yıllarda katılmayı çok istiyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bitkilerle ilgili kitap almadım.Aradığım konuyla ilgili internete araştırma yapıyorum.
Ancak arada bir de olsa dergi almayı unutmuyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Bu konuda babamı ve annemi örnek aldım.Babam gül yetiştirme de , annem ise tohumdan ve çelikten bitki üretmekte uzman.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Üye olduğum başka bir forum yok.Bu siteyede üye olmamın en önemli nedenide güvenilir olması.Ben Agaclar.net`in diğer forumlardan ayıran en önemli özelliği güvenli olması.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili bir mesleki eğitim almadım ancak almayı çok isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Zamanımın neredeyse 3-4 saatini foruma ayırıyorum.Burada beni çeken bir şeyler var. Bu forumdan ayrı kalamıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bitkilerden başka büyük bir akvaryum aşkım var.Şu an 6 papağan balığım,2 vatoz,4 tanede astronot balığım var.Hafta sonları da bisikletimle güzel bir doğa turu yaparım.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Paylaşımlara katıldım ve çok yararlı bir katılım olduğunu belirtmeliyim.Çükü paylaşmak güzeldir.Hem benden bir parça başka şehirde,başka bir yeşil aşığının elinde yaşamaya devam edecek.Bu gerçektende çok güzel bir duygu.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Forumda bütün üyeler beni olumlu etkiliyor desem daha doğrudur.Diğer dostlarımda gördüğüm hırs benim istediğim hırsa ulaşmamı sağlıyor.Yetiştiricilik konusunda da aynı.Olmadı,tutmadı yok çürüdü bir daha almam bundan diyeceğim yere,ben bunu yetiştirmeyi başaracağım demeyi öğrendim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllüsü olduğum bir Sivil Toplum Örgütü yok.İleride katılmayı düşünüyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Tabi ki katılırım.Yaşadığımız doğayı korumak bizim görevimiz.Bu işi önce içimizde benimsemeli ve daha sonra uygulamalıyız.Doğa ve Çevre konusunda yapılan her şeye kaılmalıyız.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

TV ve radyoda bu konuları işleyen program sayısı yok denecek kadar az.Belki bir belki iki kanal.Bence daha geniş kapsamlı olması gerekir bu konulu programların.Çünkü Dünya günden güne erimeye başladı.Bir ağaç bir ağaçtır.Bir kampanya yapılması ve bunu yerel televizyonların üstlenmesi daha mantıklı.Unutmayalım ki dünyada yalnız insanlar değil,onların can dostları da yaşıyor.Ne kadar etkilenmiyor deseler de onların yaşam alanlarını daraltıyoruz.Bu kapsamda birkaç program iyi olurdu herhalde.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hobi bahçeleri güzel ancak insanın kendi yaptığı bahçe ayrı bir güzel.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Çınar
çiçek: Mum Çiçeği
kitap: Yıllar Geriye Dönse
şarkı: Resim
müzik grubu/müzik sanatçısı: Ajda Pekkan
ressam: Leonardo da Vinci
şair:Nazım Hikmet RAN
film: Push-Darbe
web sitesi: Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön