View Single Post
Eski 09-08-2009, 22:44   #103
Yesiller
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oosmanoglu Mesajı Göster
konu ile ilgili forum sayfasını takip eden arkadaslar bilirler,
kasım 2008 de 1000 adet tohumla baslayan maceram halen devam ediyor ama sona yaklaşmış bulunuyorum.
sahip olduğum 4.500 m2 civarı araziyi tel çit ile çevirme işleminden sonra
yaklaşık 400 ocakta 800 kadar jojobayı 28.06.2009 tarihi itibarı ile toprağa diktim.
2 haftadır haftada bir olmak üzere bol bol suladım ve yaz boyunca haftada bir sulamaya devam etmeyi planlıyorum.
dün akşam tek tek fidanları gözden geçirdim ve yaklaşık 5 firenin dışındakiler fidan torbasındaki (15 gün önceki) hallerinden çok daha canlı duruyorlar.
su açısından riskli bir dönemde olmamıza rağmen fidanları dikmek zorunda hisettim kendimi,çünkü havaların aşırı ısınmasından dolayı fidan torbalarının içinde sararmalar başlamıştı,
tarladaki her aşamayı fotoğrafladım ve bir kaç güne kadar burada sizlerle paylaşacağım.
4500 m2 lik arazimin yaklaşık yarısı doldu ve diğer yarısınada eylül ayı gibi toprağa direk tohum dikerek çimlendirme yapmayı planlıyorum.
tohum isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir.
şu an mevcutta çok tohumum yok ama önümüzdeki 2 yıl içinde kendi hasadımı sizlerle paylaşabilirim.
şahsi düşüncem; jojoba yetiştiriciliğini ticari olarak yapmayı planlıyorsanız min.1000 tohum ile başlangıç yapmalı ve her ocağa (sera içinde fidan torbasına) 2 şer tohum dikmelisiniz.
sayın oosmanoglu jojobadakı son durum nedir
Bilgilendirirseniz sevinirim.
teşekkür edrim.

Yesiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön