View Single Post
Eski 03-08-2009, 22:58   #29
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Devamlı nemli olan toprakta Ortanca ve Orman Gülünü beraber kullanabilirsiniz. İkisi de devamlı nemli toprak ve gölge severler. Orman Gülü muhteşem çiçeklerini baharda açarken, tam onun çiçekleri geçeceği sırada Ortanca tüm yaz üzerinde kalacak olan çiçeklerini açmaya başlar.

Tabii bu bitkiler boylu bitkilerdir. Siz yer örtücü türleri mi yoksa süs bitkileri mi düşünüyorsunuz?

Tam gölge alana bu sene yaptığım kendi uygulamamın hem görselliğinden çok memnun kaldım hem de bitkiler bulundukları yerden çok memnun kaldılar. Ortancalarla Orman Güllerini beraber diktim. Önlerine de beyaz renkte Cam Güzelleri diktim. Önlerine diktiğim Cam Güzelleri, toprağın görünmesini engellerip, sınır oluşturdular. Kalan diğer bölüme bir çok değişik yer örtücü deneyip başarılı olamayınca, mebran serip mıcırla taş karışımı döktüm.

Uygulama şurada(Orman Güllerini çiçekleri geçmişti ancak): Limon'un Bahçesi
Burada da Orman Güllerinin çiçekli halleri; Limon'un Bahçesi

Yer örtücü olarak ta eğer üzerine basılmayacaksa, en sorunsuz, gölgede de yetişen, "Buz Çiçeği" nin etli sulu yapraklı olan türünü bazı yerlerde kullabilirsiniz. Çok sorunsuz, çok kısa sürede gelişen bir bitkidir.
Şuradaki 2. fotoğraftaki bitki: Limon'un Bahçesi

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön