Konu: Nar agacı
View Single Post
Eski 30-07-2009, 21:55   #2
isolet
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Benim bildiğim kadarı ile açıklayabilirim size. Önceden söyleyeyim size, buradaki ustalardan bana laf düşmez ama, bilgilendirmek istedim. İnanlara bildiğim kadar yardım etmeyi seviyorum. Yanlışım var ise af ola ve ustalar düzeltir.
Öncelikle bitkiniz çok güzel gelişimini sürdürmüş. Sığ saksılardan amacınız bonsai oluyor galiba. Bonsainin kısaca mantığını anlatmak gerekirse "budama sanatı". Dallarını budama konusunda fazla uğraşacağınızı sanmıyorum gördüğüm kadarı ile. Dalları bükmek için ince bakır tel öneriliyor. Sizin istediğiniz bir form var ise onu uygulayın **** sitemizde araştırın ve kullanılan uygulanan formlara bakın. Dal budaması da istediğiniz ağaç formuna uygun olabilir. Bir de bence nar gibi böyle dallı ağaçlarda dallar birbirine değmeden bir form tutturmak lazım. Gördüğüm kadarı ile kök kısmından 2 ye ayrılıyor ağacınız. Bundan yararlanın. Dikkatli olarak dalları budamanızı ve bakır telle sarmanızı öneririm. Bonsai de saksıya diktiğiniz bitkiye bakımınız biraz daha zor olacak. Sulamanıza çok dikkat edeceksiniz. Toprağına dikkat edeceksiniz ve kökleriniz eğer çok uzun ise kesmeniz lazım. Bunları biraz daha detaylı okuyun bence. Eğer bonsai için deniyecek iseniz. Şu an elinizde olan ağaçtan güzel olur. Denemenizi tavsiye ederim.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön