View Single Post
Eski 28-07-2009, 16:15   #22
denizakvaryumu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Mikroçoğaltma

Tarımda son yıllarda oluşan olumsuzluklar zorunlu olarak çiftçimizi daha karlı ve sürdürülebilir farklı ürünler aramaya sevk etmiş, meyvecilik bu sayede hızla yükselen bir grafik çizmiştir. Özellikle bodur meyveye artan bu talep meyve fidanı üreticilerinin üretim kapasitelerini hızla arttırmaya teşvik etmiştir.

Hızla ve kontrolsüz artan üretim beraberinde, kök hastalık ve zararlılarıyla bulaşık, isme doğru olmayan, düşük kalitede fidanların çiftçiyle buluşmasına yol açmıştır.

Vitroplant Fidancılık, Türkiye’de bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla fidan üretiminde teknoloji yenilemiş ve “Micrograft “ üretim tekniğiyle elde edilen fidanlarla Türk çiftçisini buluşturmuştur.

Bu sayede meyvecilikte hayati tehlike arz eden “nemadod” ve “Agrobacterium (kök kanseri)” gibi hastalık zararlıların önüne geçilmiş ve çiftçimiz güvenilir fidanla tanışmıştır.

Micro Grafting yöntemiyle;

*Doku kültürü ile üretilen anaçlar küçük potlarda iken kontrollü ortamda özel bir yöntemle aşılama yapılmakta ve üretim ve gelişim süresi boyunca yine takibi kontrollü koşullarda yapılmaktadır.

* Üretim ve gelişim sürecinde fidanın toprakla teması söz konusu olmadığından ve kontrollü bir ortamda yetiştirildiğinden hastalıklardan arî fidan üretilir.

* Fidanlar Micro Grafting yöntemiyle köklendirilmiş ve vejetasyonu devam eden bir şekilde üreticiye teslim edildiğinden sıfır fire ile çalışma imkânı sağlar. Ayrıca fidanın gelişim süresince oluşturduğu kök taslağından ayrılmaması buna bağlı olarak da dikim sonrası stres yaşamaması dolayısıyla gelişim hızının diğer fidanlardan %50 daha fazla olması en önemli avantajlarından biridir.

* Micro Grafting ile potlarda ( tüp ) fidan üretimi yapıldığından dikim zamanı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla üreticinin zaman kaybı söz konusu değildir.

VİTROPLANT FİDANCILIK, en son teknoloji ile üretim, yeni ve özel çeşitlerin ülkemize kazandırılması ve teknik hizmet desteği ile her zaman üreticimizin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir.

http://www.vitroplantturkey.com/mikrograft.php

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön