View Single Post
Eski 25-07-2009, 19:11   #93
beyinsel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2009
Merhaba arkadaşlar,
Buraya yeni kaydoldum...
Bende belli bir süredir jojoba'yı araştırıyorum, işlerden vakit ayırıp fırsat bulduğumuzda biz birkaç arkadaş urfa'da deneme ekimi yapmayı düşünüyoruz...eğer uygunsa orada yetiştirmeyi düşünüyoruz....Ama çok teknik bilgimiz yok...sadece burdaki birçok arkadaş gibi araştırmalarımız var....

Bu konuyla ilgili, Sanırım bir kaç arkadaş dikim yaptı, sonuçları devamlı bizlerle paylaşırlarsa seviniriz...
Özellikle mümkün olursa istanbuldaki arkadaşlarla görüşmek isterim...

İlk tohum dikimi ile ilgili bir şey sormak istiyorum...Yardımcı olursanız sevinirim...

1- Sıralama nedir...yani tohumu aldık, toprağa ekene kadar ne yapıyoruz (yani suda bekletme, dezenfekte falan) - Dezenfekte edilmeden toprağa gömülürse hiç şansı yok diyorlar....Kurtlar bunun kökünü çok severmiş....Toprağa ektikten sonra hemen suluyor muyuz vs...
Bir arkadaşımız kısaca madde madde yazabilirse sevinirim....
2- Tohumlar arasında kalite farkı var mı, en kalitelisi hangisi...ve nerden temin edebiliriz...Vista diyorlar (windows vista değildir umarım...o piyasadan toplatılıyor biliyorsunuz )
3- Direkt toprağa dikmek mi daha iyidir, yoksa daha önce bir yerde fide olarak yetiştirmek mi...

4- Birbirinden çok farklı rakamlar telaffuz ediliyor...yani getiri ile ilgili...bunun gerçek ortalamasını bilen var mı...hiç satış yapan var mı....

Biliyorum bu bilgilerin bir bölümü forumda daha önce geçmiştir ama inanın o kadar çok farklı bilgiler varki, aradan gerçek bilgileri çıkartıp bulmak zor oluyor,...kimi su istemez diyor kimi ister diyor falan filan....

Direkt pratiğe uygulayabileceğimiz denemesi yapılmış kısa bilgiler çok faydalı olacaktır arkadaşlar...

Teşekkürler, selamlar,

Düzenleyen beyinsel : 27-07-2009 saat 20:25
beyinsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön