View Single Post
Eski 24-07-2009, 14:08   #5
optimus
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
agaclar.net'i dolaşırken başlığı yanlış okuduğumu düşündüm bir kez daha bakınca şaşkınlığım arttı, konuyu açınca ise bikaç yaşıma birden girdim diyebilriim.

aklıma ilk gelen ise (söylemeden geçemeyeceğim) bu şekilde neden yaratıldığı oldu... Bilmiyorum, ama mutlaka bir sebepi vardır. Sadece saçma bir bağlantı olabilir ama yine de belki de pekçoklarınızın bildiği bir bilgiyi konuyla alaka kurduğumdan dolayı yazmak istedim:
şimdilerde konuşulan (aslında bana da gayet mantıklı gelen) sebze ve meyvelerin vücut organlarıyla olan benzerliği, ve bu benzerlikten yola çıkarak o organa çok iyi gelmesi...

mesela ceviz: cevizin yeşil kabuğu, kafa derisini; sert kısmı, kafa tasını; içindeki zar, beyin zarını; ve meyvenin kendisi aynı bir beyni andırır ve hatta minyatürü gibidir. İçerdiği diğer vitaminlerin hepsini bir kenara koyuyorum, "ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyve"dir.

pekçok örnek daha var havuç dilimlerinin gözü andırdığı ve göze çok iyi geldiği, domatesin 4 odalı oluşu, yani kalbi anmsatması...

bence bu biberde de böyle bir durum olabilir, herhangibir hastlığa iyi geliyor olabilir veya hastalık önleyici görevi olabilir...

bu arada nette baktım daha başka ismi yokmu diye... Peter Pepper da deniliyormuş. ben peter bbiberi demeyi uygun görüyorum

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön