View Single Post
Eski 23-07-2009, 23:54   #25
Todor
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Alıntı:
Altatn çıkan sürgünlerden fide yaparak ekersek ana gövdeden daha hızlı büyüyeceği yazıyordu. Bunu ne kadarlık bir kısmı doğru. Moso türü yayılıcı bir tür olduğu için her bir yeni filizinde kendine ait kök oluşumu olması lazım demek bence.
Bahsedilen kökten ayırma rizom oluştuktan sonra olabilir. Yayılıcı türler, tohumdan ekildikten ancak üçüncü sene sonunda rizom oluşturuyor. Kümeler ise ikinci sene.

Alıntı:
Bu yüzden çıkan dalları keser isem sadece ilk çıkan büyüyen dal kalsa bir sorun teşkil eder mi. Türden türe farklılık gösteriyor mu?
Her gövde bir öncekinden kalın ve uzun olacaktır. Yeni süren kamışın budanması, eskisinin daha fazla büyümesini sağlamaz. Her tür için bu böyle. Fakat rizomlu ekilen fidanlarda bitki adaptasyon sağlayana kadar, yeni verdiği kamışlar ince ve alçak olacaktır. Daha sonra rizom kalınlığında gövdeler vermeyte başlayacaktır. Sanırım ortalama bir bakımla, dikimden sonraki ikinci sezon rizom kalınlığında gövdeler gelmeye başlıyor.

Alıntı:
bir sorum olacaktı: bambuların yapraklarında kıvrılmalar ve buruşmalar neyin işareti..acaba ters giden birşeymi var...benim bambularda bu olayı zaman zaman görüyorum....
Suyu az geliyor olabilir. Fotoğraf görmek lazım.

Alıntı:
nette görmiştüm çok gelişmiş bambuların köklerini ayırmak için elektrikli testere kullanıyorlardı...
Bambusa lako, moso bambu, D. asper gibi kerestelik türler (timber bamboo) başta olmak üzere, bambuların çok sert ve sağlam dokulu olduklarını zaten biliyoruz. Rizomlar ise gövdedende sert. Çin yapımı filmlerde, ninjaların koskoca bambuları kılıçla kesmelerine aldanmayın. Öyle kolay değil o iş.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön