View Single Post
Eski 19-10-2006, 19:11   #28
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Avrupa Çiftçiler Koordinasyonu Türkiye'deki tohumculuk kanununa karşı

Sayın Prof. Dr. Tayfun Özkaya tarafından ZMO haber grubuna iletilen mesaj aşağıdadır.

"Merhaba
Aşağıda "Agence Europe"'ın Türkiye'deki tohumculuk kanun tasarısı hakkında Avrupalı tarım kuruluşlarının TBMM parlementerlerine dün yazdığı mektup ile ilgili bir haberini gördüm. Türkçe çevirisi şu şekilde olabilir: Parantez içi bilgiler bize ait.

Mektubu ekde görebilirsiniz. Türkiye medyasında tohumculuk kanunu hakkında bir kaç medya kuruluşu hariç tutulduğunda bir çoğunda hiç bir haber çıkmaz iken Avrupalıların ilgilenmesi ilginç.

Prof. Dr.Tayfun Özkaya
Ege Üniversitesi
Ziraat Fakültesi
Tarım Ekonomisi Bölümü
Bornova 35100 İzmir
Email: tayfun.ozkaya@ege.edu.tr

Avrupa Çiftçiler Koordinasyonu Türkiye'deki tohumculuk kanununa karşı

Avrupa Çiftçiler Koordinasyonu (European Farmer's Coordination) (EFC) Türkiye Parlementosunda 17 Ekim'de oylanmakta olacak olan (Not: Bayramdan sonra görüşülmeye devam edecek) tohumculuk kanununu protesto ediyorlar.

Türk parlementerlerine yazdığı bir mektupta Avrupa Çiftçiler Koordinasyonu taslak yasanın çiftçilerin artık tohumlarına sahip olamayacakları anlamına geldiğini belirtti. EFC bu çeşit bir yasaların Avrupa ülkelerinde de olduğunu ve bunların küçük çiftçileri artan bir şekilde büyük çokuluslu tohum ve tarım ilacı şirketlerine bağımlı haline getirdiğini yazdı. Kuruluş, kanun taslağında olan sorunlu alanlarda parlementerlerin ellerinde olan herşeyi yapmaları çağrısında bulundu.

Bu konular şöyle:
- Kendi tohumlarını ve diğer çiftçilerin tohumlarını ekebilmeleri için çiftçi haklarının arttırılması,

- Yerel tohumları kullanan ve geleneksel tohum çeşitlerini geliştirmek için çalışan çiftçilere yardım edilmesi,

- Biyoçeşitliliğin korunması,

- Küçük çiftçilere herhangi bir finansal veya yönetsel kısıtlama empoze edilmemesi,

- GDO'lardan ürünlere gelebilecek herhangi bir bulaşmadan kaçınarak ülke tarımını korumak.

Kuruluş Türkiye'nin çiftçilerine yardım etmek ve tarımsal mirasını korumak için elinden geleni yapmasını önerek söyleceklerini sonuçlandırdı.
------

Düzenleyen Mine Pakkaner : 27-10-2006 saat 17:39
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön