View Single Post
Eski 03-07-2009, 02:30   #7
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Genel olarak NOGALL uygulamaları basit bir ifadeyle, ekim veya dikim öncesi hazırlanan ilaç karışımı içine tohum, çöğür (anaç) ve fidanların daldırarak 1-2 dakika bekletilmesi ve ardından hemen ekim veya dikimin yapılması şeklindedir.
Sn.denizakvaryumu,

Yukarıda ve mesajınızda ki NOGALL uygulamalar, çıplak kök için verilen tariflerdir.
Ve bu uygulama ürün üzerinde de anlatılmaktadır.

Ancak tüp kök uygulaması için bilgi verilmemektedir.

Uygulama örneği olarak zeytin fidanı düşünüldüğünde, fidanın tüp kökünün sulandırılmış ürünün içine daldırılması düşünülmemelidir.

Böyle bir uygulama, ürünün çabuk bitmesine ve kirlenmesine sebeb olur..

Ben, zeytin fidanları ve tüplü bazı meyve fidanlarında uygularken, ürünü, boşalttığım ve iyice temizlediğim camsil kabına koydum ve iyice fısfısladım.
Bir iki dakida beklettikten sonra gömdüm.

Bu tüplü köke uygulamayı (fıs fıs) hiç bir yerde görmedim ve nasıl uygulanacağına dair bir yazıda okumadım.

Böyle uyguladım. Umarım doğrudur.

Zeytin fidanlarım üçüncü yılına girdi ve hiç fire vermedim.

O yıl, eksik kalan yer için 5 adet daha zeytin fidanı diktim ve ikisi kök hastalığından kurumuştu.

NOGALL'ı kullanmanın bir olumsuz tarafı var. O da 5 ya da 10 fidan için kullanamıyorsun. Ekonomik olmuyor.

Çünkü ürünü poşetten açtığında bakteri havayla temasa geçtiğinde canlanıyormuş. Ürünün tamamını kullanma zorunluluğu var.

Ürünün birazını ve karışımın birazını sonra kullanma şansın yok.

Büyük alanlar için NOGALL uygulaması, Bionem ve ROA ile kıyaslandığıda daha ekonomik gibi görünüyor.

Ancak, 3,5,10..20 gibi fidan dikilecekse Bionem ve ROA daha ekonomik olur, diye düşünüyorum.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön