View Single Post
Eski 27-06-2009, 00:37   #6
N.Hel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Yabancı ot ilaçlamanız oldu mu ? Özellikle biberin şu anki durumunda bir değişiklik var mı?
Yabancı ot için ilaçlama yapmadım ama çok fazla ot da yok zaten. 2-3 haftada bir çapalıyorum. Olanları da bu sayede temizliyorum. Daha önceki mesajda da yazdığım gibi sadece yanmış hayvan gübresi verdim. İlaç olarak da bir kez yaprak bitleri için forumda tarif edillen pelin yaprağı/acı biber karışımını kullandım.

Bitki koruma konusunda bilgili değilim ama tüm bitkilerde aynı sorun olduğunu tahmin ediyorum. Şu nedenlerle:
1-Tüm bitkilerdeki buruşma aynı karakterde.
2-Tümü yeni sürgünlerde ortaya çıkıyor. Daha eski ve sorunsuz kısımlara sıçramıyor.
3-Sorun oluşan sürgünlerde büyüme duruyor.
4-Geçen hafta sorunu foruma yazdıktan sonra ne yapmam gerektiğine dair yanıt alamayınca 'KUMULUS'u kullanmaya karar verdim ve domatesler hariç hastalıklı bitkileri ilaçladım. En hızlı tepkiyi bamyalar verdi. Yeniden büyümeye başladılar ve yeni çıkan yapraklarda buruşma yok gibi. Biber, kavun, karpuz da benzer şekilde büyümeye başladı. (Domateslerde meyve olduğu için ilaç atmamıştım. Onların da hastalıklı sürgünlerini kırarak temizledim.)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Domatesteki virüs hastalığı sanırım . Ama diğerleri sanki kalsiyum noksanlığı gibi.
Yukarıda verdiğim bilgiler teşhisi netleştirmek açısından işe yarar mı?
Teşhise binaen ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
KUMULUS işe yaramış görünüyor, sağlıklı bitkilere de atmak gerekir mi?

N.Hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön