Konu: Fındık
View Single Post
Eski 20-06-2009, 00:11   #26
habitad
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selmangulec Mesajı Göster
merhabalar ,
benim bir fındık ağacım var. bizim bölge fındık ağacı için müsait bir yer değil. (iklim şartı olarak sıcak ve kurak ) ama kontrollerimde geçen seneye göre biraz iyileşme var ağaçta ,
ürün vermesini sağlamak kurak iklimde çok zor olsa da acaba bu ürünün ömrünü neler yaparak uzatabilirim. ( yani yaz ayında da sık yağmur istermi , sünni yağmurlama yapılması iyi olabilir mi? ) bana bu konuda neler yapabileceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz.
Sevgili selman güleç, Samsunlu ama Konya'da yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim.Bende bir çok arkadaşıma fındık fidesi getirdim.Uygulamasını beraber yaptık.İlk olarak şunu belirtmek isterim.Karadenizde kültüre alınmış ekonoik değeri olan hiç bir fındık şeşidi karasal iklimde meyve vermiyor.Yeşil aksamda sorun yok hatta çok güzel gelişiyor.Lakin iklim özellikleri ve ilbahar aylarında ki gece gündüz sıcaklık farkları fındık meyve oluşumuna imkan vermiyor.Karasal iklim özelliklerine adapte olmuş türler var fakat onların meyvelerini çekiçle kırmak bile zor.Ayrıca verim çok az ve tat olarak ta iyi sayılmazlar.Saygılar...

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön