View Single Post
Eski 19-06-2009, 17:16   #4
bonsaisever
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
izzeterisen; her türlü ağaçla bonsai çalışması olabileceği gibi çınarla da bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Çınarların heybetini bonsainizde yakalamanız için, ağcınızı saksıda değil de toprakta yetiştirmenizi tavsiye edeceğim.
Şu an için dal yapısını geliştirmek için erken.
Gövdesinin isteğiniz formda gelişmesi için uğraşmalısınız.
Süpürge tarzı haricinde Dik tarza yakın bir görünüm elde etmek istiyorsanız, 3 veya 4 kademeli budama ile buna ulaşabilirsiniz.
Birinci kademe zaten oluşmuş, ikinci kademeyi oluşturuyorsunuz.
En azından bu ikinci kademesinde de toprakta ve serbest gelişimde kalması uygun olur.
Yine yerde geliştirmeyi seçerseniz; köklerin dibe doğru inmesini önlemek ve saksıya aldığınızda köklerin yanlara doğru güzel görünebilmesi için, köklerin altına tahta veya havuz sepeti gibi delikli bir malzeme koyarak gelişim sağlayabilirsiniz.

Çınarlarla hiç uğraşmadığım için, ağaçlarımda (Acer Palmatum) yapmış olduğum gözlemden bahsedeyim.
Siz de çınardaki gözlemlerinizi buna eklersiniz.

Eğer bir sürgünün bir kaç yaprak sonrasında sürgünü buduyorsanız ve budanan yerin gerisindeki yaprakları kopartmazsanız, o yapraklar üzerinde bulunduğu sürgünü desteklemeye devam ettiği için tekrar sürgün oluşturmuyor.
O kısımdan sürgün oluşmasını istiyorsam, yapraklarını sapları kalacak şekilde kopartıyorum ve o bölgeden yeni sürgünler oluşmasını sağlıyorum.
Bu uygulamayı genelde; ağacımın gödesinden çıkan ve kalınlaşsını istediğim sürgüne dokunmazken, yine gövdeden çıkan gelişmesini istemediğim sürgünde uyguluyorum. (dallarda da uygulanabilir)
Alttaki sürgün istediğim uzunluğa ve güçlü bir yapıya ulaştığında sıra öbür sürgünün gelişmesine geliyor.
Üstteki sürgünün son yapraklarını koparttıktan sonra, yeni sürgünler oluşuyor.

gelişim.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön