View Single Post
Eski 09-06-2009, 09:20   #11
sabah
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Bahçeniz üzerine resim yapmaya hazır bir fon kartonu gibi geldi bana.

Ağaçlarınız, gülleriniz çok güzel.

Benim de birkaç önerim olacak ama aslında bahçe yapma, şekillendirme kişisel zevke, isteğe, yaşama biçimine ve koşullara bağlı bir şey biliyorum.

Temelde bahçenizin harekete, bitki gruplarına ve düzenlemelerine ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Kırmızı yapraklı akçağaç bana çok ortada kalmış gibi geldi. Onun çevresine farklı renkte ve tercihen bodur bir iki bitki koyup, çevresinde bir adacık oluşturursanız güzelliğini daha çok ortaya çıkarabilirsiniz.

Bahçe duvarının köşelerinde de bitki kümeleri yapıp -örneğin arkada yeşil sedir, önde daha alçak başka bitkiler gibi, isteğinize göre çok seçeneğiniz olabilir- hem bahçenin sert çizgilerini yumuşatabilirsiniz hem de seyirlik köşeler elde edebilirsiniz.

Duvar diplerini de bölgeniz için uygun bitkilerle kapatırsanız çimin yeşilliği ortada, sınırlanmış gibi kalmaz.

Yazlıkta bir komşumuz palmiye altına mevsimlik çiçeklerden bant yapmıştı ve hoş görünüyordu.

Bakmanız için ilk aklıma gelenler: mugo, lavanta, adaçayı, alacalı taflan, belki bir köşede iğde ya da salkım söğüt, kırmızı yaprakları ile berberis.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön