View Single Post
Eski 08-06-2009, 02:04   #76
hassoman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Doğaçlama usulü domatesli yumurta vs...

Yumurta geleneksel reçete tariflerinin dışında doğaçlama yemek yapma meraklılarına uygun bir malzeme...
Sonuç ne olursa olsun ortaya çıkan yemek ziyan olmuyor...
Yenebiliyor yani...

İşte bir doğaçlama (uyduruk) yumurta yemeği de benden...

Hadi İki kişilik olsun: Kişi başına bir yumurta yani...

Malzeme

- İki yumurta
- Bir büyük domates... (kabuğu soyulmuş, çekirdek yatakları ayıklanmış, tavla zarı gibi doğranmış...)
- Zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı ya da tereyağı...
- Çorba kaşığının ucuyla biber salçası
- Tuz, Pul biber, karabiber...
- Çok ince kıyılmış maydanoz...

Yumurtaları çılbır usulü pişirirken, (bknz: Yumurta çeşitleri, Yumurta yemekleri ) ayrı bir tavada yağ içinde salçanın kokusunu alıncaya kadar kavurduktan sonra domatesleri içine atıyoruz... Bırakın fokurdasın ama bu arada ocağın altını kısın, tuz atmayı da unutmayın...

Bir delikli süzgeçle sıcak sudan aldığınız sarıları pişmemiş ayardaki yumurtaları hiç dağıtmadan tavada fokurdayan domateslerin üstüne koyup tavanın kapağını kapatıyoruz...

Çok değil beş dakika sonra ocağın altını kapatıp, delikli düz kepçe ile yumurtaları dağıtmadan domateslerle birlikte servis tabaklarına alıyoruz... Üzerine karabiber ekilebilir. Ekşi tatlar sevenlerin bu yemeği daha çok seveceklerini sanıyorum...

Bunu aynı yöntemle soğan reçeliyle de yaptım.
Soğan reçeli üzerine, peynirli yeşil sos... Onun üstüne çılbır usulü yumurta... Yeşil sos dediysem renginden dolayı... Fesleğen, sarımsak, zeytinyağı, peynir filanla yaptım sosu.. Aslında makarnaya yaptığım sostur bu. (İtalyanlar duymasın, saçlarını başlarını yolarlar yani..). Fesleğn bulamadınız maydonoz olsun ne çıkar.
Anladım ki mutfak işi cesaret işidir... Uçuk kaçık olacaksın...

Siz de deneyin yahu. Küçük bir macera yaşayın.
Atak olun... Ne diyor gençler!.. Ekşıııın!..
Dediğim gibi yumurta ile denenen yemekler çöpe gitmiyor nasıl olsa...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön