View Single Post
Eski 06-06-2009, 18:55   #284
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Mutfağın ön tarafındaki tam gölge alanı 2 yıl çimlendirmekle uğraştık, başarılı olamayınca bir takım yer örtücüler denedim, beğenmedim. Sonra toprağın üzerine mebran döşeyip mıcır serdim, elimde olan beyaz süs taşlarından serpiştirdim. Fırsat bulunca tümünü süs taşlarıyla kaplayacağım. Baharda sol köşeye 2 adet "Orman Gülü" alıp diktim, çok güzel çiçeklendiler, şimdi çiçekleri geçti. Orman güllerinin arka tarafı boş kalmıştı, hem de çiçeklenme süresi kısaydı, bu yüzden büyük bir kök "Ortanca" diktim, yerinden memnun olmayan 2 kök Ortancayı da oraya geçirdim. Orman Gülü ile Ortanca bence en çok anlaşan iki bitki. İkisi de tam gölge seviyor, ikisinin de gübresi aynı, ikisi de toprağını devamlı nemli istiyor. Ortancaların tam açmasını bekleyemeden fotoğrafladım, daha sonra yine fotoğraflarım. Solda duvar önünde "Çan Sarmaşığı", iki kök "Clematis" dikili, daha bebekler, büyümeleri için zamana ihtiyaçları var. Boş görünen yerde tohumdan yetiştirdiğim çiçek fideleri dikili. Bu bölüm 4-5 metrekare bir alan. Keyfini " Duman" sürüyor
Name:  IMG_4501.jpg
Views: 3703
Size:  41.3 KB

"Lavanta" açmak üzere.
Name:  IMG_4538.jpg
Views: 3603
Size:  41.2 KB

Mutfak penceresinin kenarına kayık saksının içine en sevdiğim çiçeklerden "Cam Güzelleri" diktim.
Name:  IMG_4502.JPG
Views: 7632
Size:  60.0 KB

Kapı girişindeki saksılarda her zamanki gibi olmazsa olmaz "Sardunyalar" var. Bir saksıya "Bodur Begonvil" le aynı çiçek rengindeki "Sakız Sardunya" dan aranjman yaptım. En üstteki saksıda "Adaçayı", yanındakinde " Biberiye ve Nane" dikili. "Adaçayı" nı tavsiye ederim, hem görüntü olarak çok hoş bir bitki hem yapraklarını ovuşturunca şahane kokuyor, hem de kaynar suya bir yaprak çayınız hazır Duvardaki yeşil torba Güler Hanım'ın hediyesi. Torbaya belediyenin diktiği, çok çiçek açıp çok uzayan "Yakın Katlı Çiçek Açan Sakız Sardunya" lardan diktim. Hafta başı hazırladım henüz, iki haftaya kadar torba görünmeyecek inşallah.
Name:  IMG_4503.JPG
Views: 3655
Size:  63.6 KB

Düzenleyen limon : 06-06-2009 saat 19:40
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön