View Single Post
Eski 01-06-2009, 13:28   #3
eser42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
merhaba
fareler kuşkusuz zararlı ama farenin zararı genelde toprak üstü aksamında görülür. tahminim toprak altı zararlılarının köklerde açtıgı yaralardan kaynaklanan bir sarılık söz konusu. çogu zaman köklerin koparılmasının yanında bazı mantarlarda açık yaralardan girerek özellikle kök bogazında önemli zararlara sebeb olurlar. öncelikle mm 106 anacı kök mantarlarına karşı hassastır. bodurlardan mm-9 da kök mantarlarına yakalanabilir. kendi bahçemde 20 kadar bodur elmada benzer sorunlar ortaya çıktı. öncelikle kök bölgesini toprak altı zararlılarına karşı ilaçladım. sonra düzenli olarak kök bogazını mantar ilaçları ile ilaçladım. tahrip olmuş köklerin yapraklarını yeterince beslemesi için hasta ağaçları derin budadım. yaklaşık yarısını kurtardım. bazıları kurudu bazılarında hastalık devam etmesine rağmen ana gövdeye yakın köklerden sürgün verdi, sürgünler oldukca sağlıklı görünüyor. bu durumda ana gövde de kök boğazı mantarlarının varlığını ve iletim demetlerini tıkadığını gösteriyor. sanırım sizin bahçenizde de benim bahçemde ki sorunlardan var.

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön