View Single Post
Eski 31-05-2009, 21:01   #2
Yılmaz Yalçın
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Konu başlığını açtıktan sonra bu konuda ilk tecrübemi paylaşmak istiyorum;

İstanbul'da Kağıthane'de oturmaktayım.

İşe gidip gelirken Alibeyköy'deki Büyükşehir Belediyesi'nin Fidanlığı'nın önünden sürekli geçmekteyim, 3 yıldır fidanlık girişinde bahçenin kapısında sarmaşık tarzında pervane çiçekli müthiş kokulu bir sarılıcı görüyordum bu koku öyle bir cezbetti ki beni artık dayanamadım birgün arabadan inerek görevliye bu çiçeğin türü nedir diye sordum.

Görevli yıldız çiçekli yasemin ya da pervane çiçekli yasemin olduğunu söyledi.

Hemen internetten araştırdım ve soğuk kış şartlarında dış ortamda yaşayamayacağını öğrendim. Ama nasıl oluyordu da Alibeyköy gibi denizselliğe uzak bir bölgede bu yasemin dışarda kışı geçirip Mayısta çiçek açabiliyordu.

Yeniden fidanlığa gidip bu sorulara cevap aradım.

Hemen fidanlığın ziraat mühendisiyle görüştüm mikroklima alanındaymış Alibeyköy o yüzden yasemin her kış dışarda olamasına rağmen donmuyormuş, -10 derecede ölen bu tür yaseminin hala ayakta olması üstelik 4 yaşında olması beni oldukça etkiledi. Şimdi benimde pervane çiekli yaseminim var bakalım daha hiç kış geçirmedi

Kağıthane mikroklima alanı mı test edip göreceğim bu kış Böyle tecrübeleri olan arkadaşlardan da tecrübelerini aktarmasını rica ediyorum bu başlık altında...

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön