View Single Post
Eski 27-05-2009, 12:24   #5
murats
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Sn. Sarıcan, forumda sizin, Sn. Envor'un ve Sn. Kudret Tezel'in yazılarını oldukça fazla okuduğumdan hocam diye hitap ettim umarım bir sakıncası yoktur.
Domatesleri sisteme bağlayalı 2 gün olmasına rağmen yaprakların uçlarından erimeye başladıklarını farkettim, nasıl tarif edebilirim bilemiyorum fotoğraf olmadan ama, yaprak içleri etli olmasına rağmen uçları oldukça inceldi. Panikle köklerinde bir sorun olabileceği aklıma geldi ve eriyikten 1/2 litre çıkartıp aynı miktarda su ekledim. Kudret beyin zamanında verdiği reçeteye göre besin eriyiği hazırlayamadığımdan, eminönünde satılan sıvı bitki gübrelerinden 2 farklı tip ve Aydında kayınpederimden aldığım toz gübreyi sulandırak 3 farklı eriyik elde ettim. 3 saksıda farklı eriyik içinde. Yukarda anlattığım sorun farklı gübrelerde de gözlenebiliyor. Eriyikten kaynaklanıyorsa eğer hepsinde neden var ? Ya da 3 farklı çeşit olsada 3 ünde de bu hasarı yaratacak ne olabilir. Gübrelerin NPK oranları 8-10-13 diğeri 4-5-6 bir diğeri ise 20-20-20. Bunların hiçbiri değilse, sistemi hazırlayıncaya kadar domates fidelerim evin içinde 3-4 gün kadar durdu, yer değişiminden dolayı saçmalamış olabilirler mi ? İstanbul geceleri soğuk geçiyor hala. Çok bilinmeyenli denklem gibi sordum soruyu kusura bakmayın derdimi en anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalıştım.
Teşekkürler.

murats Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön