View Single Post
Eski 25-05-2009, 23:06   #88
4.tekilkişi
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
kök çürümesi mi?

Gecenin köründe farkettiğim şeye bakın! Ben çiçekleri geçmekte olan Phal.imin durumu için, çiçek sapını ne zaman ve neresinden keseyim, aman bi yanlış yapmayayım diye tekrardan okurken formu, kök çürümesi denilen illetle karşılaştım. Ne kadar mutlu gözüküyordu halbuki. Sadece çiçeklerinin vadesi doldu o kadar diyordum. Saksının içinde bir karaltı vardı evet, ama sanırım sphagnuma sarılı (yani o sarıldığı şeyin o olmasını isteyip oymuş gibi düşündüm), sulayınca da rengi biraz koyulaşıyor normaldir diye kendimce bi normallik uydurmuş gidiyorken... Bir de ne göreyim.. Hiç de sudan dolayı bir karaltı değil gibi Üstüne üstlük, foruma foto. koyayım, teşhis edilsin kök çürümesi mi değil mi kesinleşsin derken de başka bi dertle karşılaştım: Birkaç gündür üzerinde olduklarını farkettiğim küçük beyaz şeylerin yine benim sandığım gibi sirke sineği değil de baya baya pamukçuk biti olabileceği ihtimali. Onların da yine kendimce (bu kendim de ne oluyorsam!) nem dolayısıyla oluştuğunu çok da önemli olmadıklarını düşünmüştüm. Tabi bu düşündüklerim forumdan okuduklarım sonucunda yaptığım çıkarımlar. Yoksa fevkalade tecrübesizim. İşte, ışıklandırma yaparken gördüm ki, o beyaz küçük meretlerin anlatıldığı üzre uzantıları var Heralde ki pamukçuk biti öyle değil mi? Bit diye düşündükten sonra da başladım kaşınmaya!!!! üüüffff...

Eklenen Resimler

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön