View Single Post
Eski 23-05-2009, 08:42   #1
optimus
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Gynura sarmentosa

Sanırım bu bitki için hiç başlık açılmamış, ben de elime yeni geçen çeliğimle birlikte öğrendiğim bilgileri aktarayım dedim.

Buraya sormadan önce kendim nette araştırma yaptım ve çeliğimin ismini buldum. şimdi de birkaç fotosunu ekleyeceğim. İlki netten bulduğum görüntüsü, diğeri benim çeliğim...

bence çok hoş görünüyor..

SİSTEMATİKTEKİ YERİ
Bitkiler Alemi (Plantea)
Alt Alem Trachebionta
Üst Şube Spermatopyta
Şube Magnoliophyta
Sınıf Magnoliopsida
Alt sınıf Asteridae
Takım Asterales
Familya Asteraceae
Botanik Adı Gynura sarmentosa
Synonim Adı
Türkçe Adı

BİTKİ TANIMA
Anavatanı Hindistan

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Mor tüylü dekoratif yapraklarıyla dikkat çekicidir.Yaprakları,yumurta biçiminde ve kenarları dişlidir.Yaplakların her iki yüzünde,mavi ya da mor renkli sık tüyler bulunduğundan,kadife bitkisi olarak bilinir.Yapraklarında.hafif çizgileri ve yeşil damarlarıda görmek mümkündür.
Çiçek Bitki çiçeklenme döneminde çirkinleşir.Kötü kokulu gösterişsiz,sarımsı-portakal renginde küçük çiçekleri vardır.

EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Sıcaklık: Gelişme döneminde sıcaklığın 18-19 Carasında olması idealdir.Kışın ise sıcaklığın 7-10 Colması uygundur.
Nem: Yüksek hava rukubeti ne sahip yerleri sever.
Işık: Bol ışıkta iyi gelişir.Işık miktarı az ise yapraklar güzel renklerini kaybederler.Ancak ışığın doğrudan gelmemesi gerekir.
Toprak: Standart saksı harcında(bir kısım kum+bir kısım bahçe toprağı+bir kısım yanmış çiftlik gübresi)iyi gelişir

ÜRETİM TEKNİĞİ
İlkbaharlarda ve sonbaharlarda sürgün ve yaprak çeliği ile kolaylıkla üretilir.

BAKIM ÖNLEMLERİ
Kışın az,yazın bol su verilir.Saksı değiştirmek gerektiğinde Mart- Nisan ayları uygundur.Gelişme döneminde onbeş günde bir yapraklı bitki gübresiyle gübrelenmelidir.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI
Sera ve iç mekanlarda güzel yaprakları için yetiştirilen bitkiler, tropik iklim bölgelerinde sarılıcı ,tırmanıcı ve yüzey örtücü bitkiler olarak önem arzeder.

YARARLANILAN KAYNAKLAR
ÜGENÇ,Suat,Ağaç Ve Süs Bitkileri,Fidanlık Ve Yetiştirme Tekniği,İSTANBUL,1992,SARIBAŞ,M.Bahçe Ve Sera Çiçekleri Ders Notu ,Bartın Orman Fakültesi Yayınları Bartın,1999

BİLGİLERİ ALDIĞIM SİTE: http://www.omerorucu.com/index.php?o...sqxUPOy2ZZa3zF

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön