View Single Post
Eski 02-10-2006, 10:24   #3
TigerX
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Fideleri şaşırtma yaptım ama maalesef, sizin dediğiniz gibi her saksıya 1 fide olarak değil. Çünkü hem evde balkonda o kadar geniş yerim yok ve hemde kış gelmeden mümkün olduğunca taze yaprak toplayarak kışlık ihtiyacımı biriktirmek istiyorum. Ayrıca kışın yetişir mi bilmiyorum ama oda içinde muhafaza ederek (1 'den fazla saksı oda içinde çok zor olacak), taze taze yaprak toplayıp, çay içmek istiyorum. Bu nedenle sizin talimatlara uyamamış oldum. Yine de ilerleyen zamanlarda gelişimine göre sizin tavsiyeleriniz ölçüsünde seyreltme yapabilirim. Bahar gelince inşaAllah sizin talimatlarınız ölçüsünde araziye dikeceğim. ...

Şimdilik fidelerin çoğunu genişce bir saksıya aldım. 4 tanesini de olduğu yerde bıraktım. Ne olur ne olmaz. Diktiklerim tutmazsa elimde yedek 4 tane kalsın istedim. Eğer diktiklerim tutarsa, bunları da başka arkadaşlara vereceğim...

Toprak karışımım çok çeşitlilik arzediyor. Park düzenlemesi yaparken çimlendirmede kullanılan yanmış koyun gübreli, kumlu, humuslu toprak karışımına ilaveten ben de çok az killi toprakla, toprakta havanlamayı sağlaması ve rutubeti muhafazı için için kedi kumu ile torf karıştırıp koydum. Kedi kumunu saksının dibine bolca koydum. Böylece drenaj da sağlanmış olur diye düşündüm. Fotoğraftan da zaten, toprak karışımım nisbeten belli oluyor.

Gelişmenin diğer aşamalarını da topik kirliliği oluşturmaycaksa, imkanlar ölçüsünde paylamayı düşünüyorum.

Şaşırtma Cumartesi gece yarısından sonra sahuru beklerken yapıldı. Fotoğraf ise Pazar günü öğleden sonra çekildi. Sabah işe gelirken baktığımda hala iyi durumdaydılar. Şimdilik olumsuz bir durum yok. Hatta geriye kalan 4 tane fideden daha iyi bir gelişim gösterdiler...

Şaşırtma sonrası fidelerin durumu...

NOT: Resimleri tekrar küçülttüm. Sanırım bu defa oldu. Çok da küçülünce göstermek istenilen bütünlük gösterilmiyor diye düşünüyorum. Detayları da dediğiniz gibi bundan böyle keserek göstermeye çalışlacağım. Uyarınız için teşekkürler..

Eklenen Resimler

Düzenleyen TigerX : 02-10-2006 saat 12:02 Neden: Resim küçültme...
TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön