View Single Post
Eski 20-05-2009, 22:37   #33
gürselbaranlı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Yakınımdaki seralarda yetiştirilen salatalığı görüyorum sabah erkenden güneş doğmadan kopartıp yemek için(serinlikte daha dogaldır diye) ne gezer o köyde çocukken yediğim salatalık dilimi uyuşturup yandaki komşu bile çatttt diye sesini duyardı.Her tarafımız ilac ve kokusu dolu üreticiler kazancının %50 fazlasını tarım ilaclarına veriyor.Her tarafta eczaneden çok tarım ilacı satan var.49 yaşındayım köyde doğdum çocukluğum geçti büyüklerimizin nasıl yetiştirdiğini kokusunu tadını doyuruculuğunu hiç unutmadı.Eskiden yetişen çileğide biliyorum şimdiki pazardakinide.Üretenede hak veriyorum arz talep bizimkiler hep küçük çünkü kilo olsun diye yapmıyoruz.Gözüm görüyor onların ilaclı yaptığı üretimden benim bahçemdeki her şey etkileniyor bu iş sektör olmuş sıraya konmuş ilacların adı köylülerin dilince ezberlenmiş.Bahçemdeki bitkilerime bir yıl boyunca kendimden çok ilac onlara alıyorum.Köyümüzde erik ve elma ya kurt ilacı atılırdı oda sararsa üzüme kükürt başkada hiç bir şey hatırlamıyorum.Pardon birde meyve agaçlarının gövdesine kireç.Sarı ilaç en az bir kere 3 kez göztaşı (katmanlı) bu güne kadar yaptığımız.Patlıcanların yaprakları kararmış buğün gittim hemen bir ilaç güllere haftada bir bit ilacı yabani böğürtlenlere 15 günde zehir sırada önümüzdeki hafta üzümler ve alacalı tafranlar sırada buyrun emekli maaşıyla.

gürselbaranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön