View Single Post
Eski 13-05-2009, 15:02   #27
Çetinor
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
At Kestanesi ağacim kestane vermiyor ne yapabilirim?

Sevgili dostlar,
5 yıl kadar önce bahçeme 2 adet beyaz çiçekli at kastanesi ağacı diktim, zannederim 4-5 yaşlarında olmalıydılar, yaklaşık 3-3.5 m boyunda idiler..
Aradan 5 sene geçti..Ağaçlar gayet sağlıklı yaprakları ve formları mükemmel, ancak malesef hiç at kestanesi vermediler..
İlk sene kökleri alışıyor dediler, ikinci sene başka birşey, üçüncü sene başka birşey..kimi soğuk vurdu dedi..kimi henüz yerine alışmadı dedi vs..
Sonunda bir komşum 'bu ağaçlar ithal, bunları meyva vermesin parkları filan kirletmesin diye böyle meyva vermeyecek şekilde yetiştiriyorlar!' dedi.
Bu mümkün müdür?
Ağaçları temin ettiğim firma bilgisi olmadığını söylüyor..
Bu seneki çiçeklere yakından baktığımda, şehirdeki ağaçlardan çok farklı olduklarını farkettim..
Çiçekler top top, ve dökülmeye başladılar bile..ama malesef hiç kestane oluşmadı en azından şimdilik görünürde yoklar..
Çocukluğumun hayali ile kendi bahçemde yetiştirmeyi arzu ettiğim at kestanelerine nasıl kavuşabilirim? Bu ağaçları meyve verecek hale getirebilir miyim?
Bilgisi ilgisi olan dostlardan yardım alabilirsem çok sevineceğim.
Herkese yeşillikleri içinde ağaçlarla bitkilerle haşır neşir olabileceği sağlıklı günler dilerim.
Yarın bir iki fotograf koymaya çalışacağım umarım becerebilirim. :-))

Levent Çetinor

Çetinor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön