View Single Post
Eski 13-05-2009, 00:50   #10
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sasahin Mesajı Göster
Benim tarlanın yanına bir civciv yetiştirme çiftliği kurulmuş, tabi bu civcivlerde doğal olarak dışkılıyor, çiftlik sahibi altlarını temizlediğinde bunları çuvallara alıp çöpe atıyordu. Ona bir yer gösterdik oraya dökecek, ancak gübre olarak kullanılabilir mi bilmiyorum? Durum civcivde değişebilir diye tahmin ediyorum. Kullanılabilir ise yukarıda dogaseverin yaptığı tarif geçerli midir? **** bir sene güneş altında kalması yeterli midir?
Sayın Sasahin
Bir yıl güneş altında beklmesine gerek yok. İsterseniz yukarıdaki tarife göre sıvı gübre ypaparsınız, isterseniz, tahta talaşı gibi karbonlu madde ile karıştırarak ve üzerine EM aktif spreyleyerek ya da Bukaşi ile karıştırarak katı gübre yaparsınız. Her ikisi de mümkün. Yalnız nem oranına dikkat edin. Hazırladığınız kompost hammaddesi karışımının nem oranının %50 yi geçmemesi lazım. Gölge bir yerde bir beton ya da naylon üzerinde yığın haline getirin ve üzerini de naylon ile kapatın ancak kenarlarından hava alacak şekilde naylonu 2 tuğla arasına sıkıştırın. Arada bir ya da iki kez karıştırın (altüst edin/havalandırın). Bir ay içinde gübreniz hazır olacaktır. Üzerinde beyaz küfler göreceksiniz. Sakın merak etmeyin. Bu küfler yararlı mantarlardır ve bitkileriniz için çok faydalıdır.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön