View Single Post
Eski 12-05-2009, 11:28   #54
drmgunes
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Ali Rıza Bey Ormanı

Sayın Yücel Özlem' in tahsis edilen orman alanlarının özellikleriyle ilgili görüşüne katılıyorum. Bu orman alanının özellikleri konuşulurken toprak analizinden bahsedilmedi. Bakıyorum da o kadar emek ve fidan boşa gitmemeli. Sayın seaa gibi ağaçseverlerin emekleri hüsranla sonlanmamalı. Toros sediri çok mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Sarıçam için yükselti Ankara için düşük. Alçak rakımlarda (1600 m altında ) ve kurak yamaçlarda sarıçam güdük kalıyor büyümüyor. Ben çok kuraklığa dayanıklı olduğu kanaatinde değilim. Meşe de doğru tercih ama hangisi ? Rastgele toplanan meşe palamutları sonraki yıllarda hüsran yaratır. Sayın seaa Karadenizden çok palamut topladıklarını söylemişti. Örneğin Doğu Karadeniz Meşesi nemli derin toprakların ve yarı gölge ormanların ağacıdır. Yine Makedonya, Istranca, Macar, Pırnal, Kermes, Mantar meşeleri Ankara için uygun değildir. Daha çok Tüylü meşe ve yalancı tüylü meşe olmak üzere o bölgenin doğal ırkları tercih edilmeli diye düşünüyorum. Amacımız hep daha güzele ulaşmak..Saygılarımla

drmgunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön