View Single Post
Eski 11-05-2009, 23:15   #1
Gatay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Kalanchoe tomentosa

Merhaba,

Resimde gördüğünüz Kalanchoe Tomentosa'yı yaklaşık bir yıl önce aldım. Açıkcası bulana kadar çok gezmek zorunda kaldım. Açıkcası İstanbul'daki kaktüsçülerde bu tür yoktu. Aldığımda da yaprakları çok bakımlı değildi. Resimde gördüğünüz gibi üste yeni açılan yapraklar var. Ancak bu yapraklar çok çabuk büyümüyor. Bir süreden beri de büyümesi durdu. Sanırım toprağı çok verimli değil. Aldığımda bozulur korkusuyla toprağını değiştirmedim. Kaktüs besini kullanmama rağmen çok katkı sağladığını söyleyemiyeceğim. Öncelikle toprağını kaktüs toprağı ile değiştireceğim. Ancak bitkinin yenilenmesi için alttaki işaretli yerlerden kesip tekrar üretmek ve bitkiyi yenilemek istiyorum. Böylece daha keyifli büyüyebilir.
Bu bitkiyi yetiştiren dostlar olduğunu biliyorum. Üretimi konusunda bilgi almak istiyorum. Öncelikle kaktüs toprağı bu bitki için uygun mu ? Yoksa torfa mı ekmek gerek. Üretimi nasıl yapılıyor. Bitki suda kökleniyor mu ? Bitkimi çok seviyorum, çokta zor buldum. Yaptığım bir hatadan dolayı kaybetmek istemem. Dalları kırmızı ile işaretlediğim yerlerden veya biraz altından kessem yeterli olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

Eklenen Resimler

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön