View Single Post
Eski 21-07-2006, 10:48   #2
Oğuz Sağlam
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Karasal Yosunlar Hk.

Karasal yosunlar ya da kara yosunları hakkında gerçek anlamda detaylı bilgi açlığı hissediyorum. Bu konuda amatör meraklı forumdaşlardan akademik formasyon ve vizyon/misyon sahibi dostlardan konuya katkıda bulunmalarını rica ediyorum. Hobide daha aydınlanmak, hayatı daha da iyi anlayabilmek adına. Aşağıdaki görüntülerden konunun yalnız paludaryumlar çerçevesinde kalması gereğini çıkarmayın lütfen. Çerçeve ne kadar geniş, bilgi ne kadar bol olursa o kadar keyifli olur sanırım.

Giriş mesajına bir miktar renk katmak için diğer başlıklarda bahsini ettiğim Adarium'umda iki adet likenli/yosunlu kayamın fotoğraflarını eklemek istiyorum. Bu kayalardan aldığım fotoğraflar eminim ilginizi çekecektir.

Name:  adarium00001ed7.jpg
Views: 15164
Size:  58.4 KB

Name:  adarium0002fw5.jpg
Views: 15004
Size:  54.3 KB

Name:  adarium0003ns0.jpg
Views: 17873
Size:  52.9 KB

Name:  adarium0004el1.jpg
Views: 16086
Size:  59.0 KB

Bu (hemen altta) fotoğraftaki muhteşem canlıdan özellikle bahsetmek istiyorum. Gerçek boyutu başparmağımın tırnağı kadar olan ve gerçek görüntüsü de kuru koyu kahverengi bozkır otuna benzeyen bu kara yosunu, pulverizatörle sıktığım suyu alır almaz hareketleniyor ve 30 sn içinde gözümün önünde hızlı çekim pıtır pıtır açarak bu görünüme kavuşuyor...

Doğrusunu söylemek gerekirse bakımını doğru yapıp yapmadığımı bile bilmiyorum henüz. Adarium aşkına öğrenilecek artık.

Name:  adarium0005zf6.jpg
Views: 14766
Size:  42.2 KB

Saygılarımla,

Düzenleyen gece : 02-03-2010 saat 13:31 Neden: fotoğraflar foruma yüklendi
Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön