View Single Post
Eski 05-05-2009, 15:42   #72
myndos
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zelish
Myndos, Dün gece forumunuzu okumuştum. Cereus u ilk defa tanıma fırsatım oldu .........yaprağını nasıl koparacağımı bilemediğim icin size sorma gereğini hissettim.
Yaklasık 30-40 cm uzun yaprakları var, her bir yaprakta kucuk 3-4 cm lik yaprakcıklar da var.
Şimdi hangisini koparayım ben ??

Bu arada google da arastırma yaparken bir resimde o uzun yaprakları 8-10 cm uzunlugunda dilimlemişler ??!!! çok şaşırdım,
sizce mümkün mü ?
Konu ile ilgili beni biraz olsun aydınlatırsanız, yarın gidip bir yaprak alacağım.

Sevgi ve saygılarımla
Zeliş
Merhaba,
Cereus'u uzaklarda ararken yanınızda bulmuşsunuz, demek ki o da size gelmek istemiş.
Uzun olan yaprakların birini, yan yaprakları ile birlikte kesip (kalın olan sap kısmını da biraz alarak - eklediğim fotoğrafta kırmızı çizgi ile gösterildiği gibi), torf nevi yumuşak bir toprak bulunan orta boy bir saksıya ekebilirsiniz. Yan yapraklar çok küçük ise kestiğinizde köklenmesi zor olabilir. Eski ve bozuk bir yaprağı da köklendirebilirsiniz. Yalnız yaprağın dibinde biraz da olsa sap olmazsa yaprak çürüyor. Yani yapraktan ziyade saptan köklenerek boynuz veriyor. Toprak nemlice ve saksı güneş gören bir yerde olmalı.
Dilimlenmiş yaprak uygulaması hiç duymadım, ne işe yaradığını söyleyemiyeceğim.
Sevgiyle

Eklenen Resimler

myndos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön