View Single Post
Eski 04-05-2009, 21:15   #22
Yücel Özlem
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Sevgili İklimsiz, güvercin gübresinin kullanıldığını biliyorum. Bir zamanlar Nevşehir'in bağları ünlüydü. Bu bağların önemli bir kısmı, çok kalkerli ve besin bakımından fakir arazilerde kurulmuştur.

Bu arazideki, bağların yaşaması ve ürün vermesi de güvercin gübresi ile mümkün olmuştur. Bölge halkı, arazide uygun yerlede kazdıkları "in"lerde güvercin yetiştirip bunların gübresini de bu bağlarda kullanırlardı.

Yalnız güvercin gübresi dikkatle kullanılmalıdır. Ölçüyü kaçırdığınızda, yarar yerine zarar verebilir.

Ölçü nedir derseniz doğrusu bilmiyorum. Bir bağımızın, bu yüzden zarar gördüğünü hatırlıyorum.

Geçen yıl, bahçedeki güllerden bir kısmına, terastan topladığım gübrelerden verdim. Yaz sonuna doğru gübre verdiğim güller, bu baharda, diğerlerinden bariz bir şekilde, ayırt edilebiliyor. Miktarı bilemediğim için, deneme amaçlı, bir kaç fidana verebildim. Her güle bir plastık bardak kadar verdim. Ölçü olarak kullandığım bardak 100-120 cc kadar olmalı. Gübreler de parçalanmamış ve öüğütülmemişti. Aynı ölçekle öğütülmüş gübre ölçersem doz iki katına çıkacaktır. Yaptığım denemeden ben memnunum.

Düzenleyen Yücel Özlem : 22-05-2009 saat 20:41
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön