View Single Post
Eski 03-05-2009, 19:28   #14
Remzi Sarıoğlu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Sarıoğlu, Ağaçlarınız gerçekten çok güzel. Ama üç yaşında olduklarından şüphem var. Bana en az 5-6 senelik ağaçlar gibi gözüktü. Resimden anlayabildiğim kadarı ile gövde çapları 10 cm ye yakın. Bunun 2-3 senede olması imkansız gibi gözüktü. Bu konuda biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bulunduğunuz yöre neresidir? Ağaçlar dikildiğinde ne boyda idiler?
Teşekkürlerimle birlikte, zeytin ağacının yeniden dikimi, adaptasyonu konularında bilgilerinize ihtiyacım olduğunu hatırlatmak isterim.[/QUOTE]

Sayın Omeron
Ben bu zeytin ağaçlarını aldığımda 1 metre boyunda idi, bu fotografları çektiğimde dikeli 2 yıl olmuştu. Sitenin kaldırımında olduğu için sulama yönünden şanslı ağaçlardı. Yer Çanakkale Babakale yakınlarında Midilli adasının karşısında bulunmaktadır. Bana hocamız ağaç dikerken açtığımız çukurdan çıkan toprağın 1/3 nü çıkarıp yerine leonardit ilave edeceksin dedi, bende aynen yaptım. Sonraki zamanlar için hocamız (Verime gelmiş ağaçlarda Ekim-Kasım-Aralık aylarında ağaç başına genç ağaçlarda 4 kg, yaşlı ağaçlarda 5 kg ağaç iz düşümüne bel **** çapayla veya kültüvatör **** diskaroyla 10-15 cm derinliğe, Şubat-Mart aylarında ise genç ağaçlarda ağaç başına 3 kg, yaşlı ağaçlarda ağaç başına 4 kg taç iz düşümüyle ağaç gövdesi arasındaki alana Leonardit yüzey toprağa serpilerek tırmık veya çapa ile karıştırılmalıdır.) dedi. Bende uyguluyorum. Gömeç'te zeytin ve badem eken Süha isimli arkadaşım da leonardit kullandı ve onunla birlikte dikenlerle arasında bariz gelişme farkı oluştu. İnşallah sizde iyi neticeler alırsınız. 26 Nisan 2009 tarihinde çektiğim resimlerimi ekledim. Başarılar

Eklenen Resimler

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön