View Single Post
Eski 25-04-2009, 09:37   #138
optimus
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
gübre üzerine yardım

merhaba, bugün yeni bir soruyla karşınızdayım bıkmayın benden.

dün nihayetinde gübre olarak kullanmak üzere bir sıvı aldım. üzerinde yeşil yaprak için diyor. bir sitede öğrendiğim bilgiye göre yeşil yaprakları bitkiler ile çiçekli bitkilerin gübresi farklı olmalıymış. yeşil yapraklı bitkilerin gübresinde yoğunlukta azot bulunurmuş, çiçekli yaprakların gübresinde ise fosfor ve potasyum. eğer çiçekli bir bitkiye azotça zengin karşım verilirse, çiçeklenmesini azaltıp daha ziyade kendini yaprağa verebilirmiş.

bu bilgiler çerçevesinde dün çarşıya çıkarak gübre aradım. ancak ne yazıkki burası oldukça küçük bir ilçe olduğundan ikisi içinde ayrı bir gübre bulmadım. sadece yeşil yapraklı diyor. içindeki azot potasyum ve fosfor oranı şöyle : 8-4-4 diğer elementlerdende az oranlarda var. (gene de eli mahkum çiçekli bitkilerime de aynı sıvıdan verdim)

ağaç.net üyeleri çiçeklerini bitkilerini gübrelerlerken acaba gübre olarak ne kullanıyorlar? bana yapabileceğiniz pratik tavsiyeleriniz varmı?

pratik önerileriniz dahil olmak üzere herşeye açığım.

sizleri biraz uğraştırcam ama uzun planda inşallah bende iyi bir bitki yetiştiricisi olacağım

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön