View Single Post
Eski 24-04-2009, 21:06   #25
tugo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Sn Feriha, gözünüz aydın.
Yazacaklarım bir kaç gün sonra sizin de başınıza gelecek, umarım bizleri bilgilendirecek arkadaşlarımız çıkar.

Benim ilk tohımdan çıkan filizim son derece hızlı boy attı. Bu arada bir kaynakdan, doğrumu bilmiyorum, genç yaprağın uzun süre su içinde tutulması gerektiğini aksine kuruyup öleceğini, okudum.

Ancak 18 nımaralı mesaj eki resimde görüldüğü gibi, mevcut kabında bu işi yapmak olanaksız, kabı büyültmek ise zor geldi ve çimlenmeden 8 gün sonra kabıyla birlikde havuza indirdim. Havuz suyu henüz 10 derece ancak bu gün çimlenmenin onbirinci günü ve havuzda üçüncü günü, su seviyesinin altında, hala uzuyor.

İkinci tohum çimlenmemişdi.
3-4 ve 5 inci tohumlar da bugün çimlenmelerinin 9 uncu günündeler ve onların da henüz açılmamış olan ilk yaprağını,sürekli uzadığı için mevcut kaplarında, suyun altında tutma olanağım kalmadı gibi. Ama bu defa, havuz suyu hala soğuk olduğundan bunları da riske etmeğe içim elvermiyor.

Bilindiği gibi, gelişmiş bir lotus yaprak ve çiçeği, nilüferin aksine zaten su yüzeyinde değil de suyun üzerine çıkmış vaziyette dururlar.

Bilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan rica ettiğim cevaplar;

Yaprağı henüz açmamış olan sürgünün su üzerine çıkmasına ne zaman müsaade etmek lazım?

Su yüzeyine çıkmadan, yaprağın açılma durumu varmı? ( Nilüferde açıyor )

Genç sürgünün, yaprağı kapalı olarak su üzerinde durması hakikaten bitkinin kaybına yol açarmı?

Teşekkürlerimle.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön