View Single Post
Eski 24-04-2009, 20:09   #10
bonsaisever
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Sevgili tourkana, kırmızı yapraklı akçaağacın ile ilgili kendimce bir iki tiyo vereyim

Yapraklarının çok büyük olması nedeniyle, boğum araları çok uzun oluyor.
Bunu önlemek için; çıkan sürgünlerde, açılan yaprakların dibinden alarak, sürgünün devam etmesini sağla. (sürgün uçlarına dokunma)
Bu işlemi açılan her yaprak için, 3-4 yaprağa kadar gerçekleştirip (yapmak istediğin dal uzunluğuna göre bunu kendin belirleyeceksin) kalan yapraklar ise dalın kalınlaşması ve sağlığı için açılsın, onalara dokunma.

Ön yüzde (istemediğin ve görünen yerlerde) çıkan tomurcukları sürgün vermemesi için elinle al.
Bunları kapanması zor izler bırakmakta.
Gövdenin arka yüzde çıkan tomurcuklara dokunmayıp, kurbanlık dal olarak kullanıp gövdenin kalınlaşmasını sağlayabilirsin.

Farketmişsindir, yeni çıkan sürgünler göğe doğru yol alıyor.
Bu ağaç; dibi kalın ve gevrek, dal ve sürgünlere sahip olduğundan, sonradan düzeltilmesi hemen hemen imkansızlaşıyor.
Sürgün vermeye başladığı andan itibaren, sürgün ucunu telle yönlendirerek, Lavantinde yapmış olduğun uygulamayı bu ağaçta da yapabilirsin.

Ve ağacınla bir yıl oynadıktan sonra, ertesi sene kesinlikle oynama.
(Sürgün vermesini istemediğin tomurcukları al)

Ben yaprak budamasını Limonda yapmıştım.
Biliyorsunuz, Limonların yaprak sapları neredeyse yok gibi.
Sürgünleri de yaprak diplerinden değil, iğnelerin oradan veriyor. (veya ben öyle sanıyorum )
Limonda, yaprak budamasının ne şekilde olduğunu bilmediğim için de riske girmek istemedim.
Bu sayede elimden büyük olan yaprakların küçülmesini de sağlamış oldum
Limon Bonsaimi, geçen yıl kıramayacağım bir arkadaşa verdim, son durumunu ben de bilmiyorum. (pek iyi olduğunu sanmıyorum )
Yanına gittiğimde resmini çekerek yayınlarım.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön