View Single Post
Eski 22-04-2009, 16:13   #15
teksavasci
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
ertan bey bende size kendim projelendirdiğim yenilebilir enerji (solar enerji) den bahsedeyim. silivri çayırdere köyünde bulunan 2 dönüm arazim elektrik almak için senelerdir uğraşıyorum.fakat elektrik direkleri geçmedigi için direkleri ve trafo maliyetini ben ve diger kullanıcılara yüklemek istiyorlar,maliyete baktığınız zaman çok çok yüksek kimsede bu işe yanaşmıyor.Bende bir elektrik teknisyeni olarak kendim bir proje hazırladım. ilk önce kulandığım elektrik güç hesabını yaptım. nedir.? bir televizyon,uydu alıcısı ,5 adet lamba, dalgıç pompa vs vs bunları calıştırmak için gereken sistem içinse; bir adet 50w güneş paneli, 3 adet 12v 100A akü kuru tip akü, bir adet solar akü şarj kesici, 600w invertör(12v/220 çeviriçi). Sistemi yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum. tabi bu sistem benim isteklerim dogrultusunda yapılmıştır.örnek vermek gerekirse, ben haftasonları orada bulunuyorum ve elktrik ihtiyacım hafta sonları oluyor bütün hafta sarj ettigim akülerimi ben oradayken bütün ihtiyacımı görüyor ve elektrik faturasıda ödemiyorum. hatta bu hafta çardak yaparken dekupajımı calıştırarak çok rahat ettim. benim kurduğum sistem bana yaklaşık 2000tl buldu. eger böyle bir sistem düşünürsenizsize hertürlü desteği verebilirim . iyi günler

olcay YANAR

teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön