View Single Post
Eski 22-04-2009, 12:57   #29
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
"NEEM AZAL®-T/S (1% AZADIRACHTIN A) FOR THE CONTROL OF
OLIVE PSYLLID EUPHYLLURA OLIVINA COSTA. AND OLIVE MOTH
PRAYS OLEELLUS F. IN NORTHWEST SYRIA. Mahmoud S. Lababidi,
Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Aleppo, P.O.
Box12052, Aleppo, Syria, E-mail: m-s-lababidi@popmail.com
The efficacy of Neem Azal®-T/S (1% Azadirachtin A) was field-evaluated
during 2002 in olive tree orchards. The research was carried out in Idlib, northwest
of Syria. Two concentrations (0.3% and 0.5%) of Neem Azal®-T/S were used
against Euphyllura olivin Costa (Homoptera: Psyllidae) and Prays oleellus
(Lepidoptera: Yponomeutidae), as well as one concentration (0.15%) of Roger®
(40% Dimethoate), at two date of applications. Results showed that Neem Azal®-
T/S at a rate of 0.5% was highly effective on larvae of P. oleellus and on nymphs
of E. olivin, and is the most appropriate insecticide to be recommended for
integrated pest management of both insects. Although Dimethoate effectively
control led P. oleellus larvae, it was harmful to its parasitoids. Using natural
pesticides, such as Azadirachtin A, was beneficial in producing healthy food with
no chemical residues, cost-effective, preserved the natural enemies of insect pests,
and less polluting to the environment"

Özetin özeti, Neemazal ile iyi sonuç alındığı ifade ediliyor. Üstelik bugünlerde hareketlenen zeytin güvesi için de önlem olur.

Ağaçlarınızda yeterince iç açma budaması yapılmadıysa bu zararlı ile karşılaşma olasılığınız daha fazla.

Ben sizin yerinize olsaydım ve imkan da varsa, önce basınçlı su ile bulaşık dalları bir güzel yıkar, sonra da neemazal ile ilaçlardım. Yanlız, sırt tulumbasının basıncı yıkama için yetmeyebilir. İyi bir pulvarizatör iyi iş görürdü. Bu zararlının bir özelliği, tatlımsı mum gibi sıvısı ile kendine koruma sağlamak imiş. Aslında pek çok doğal düşmanı var. Kimyasal ilaçlama doğal düşmanları da yok ettiğinden pek tavsiye edilmiyor.

Bir de, sıkışık ağaç varsa içe dönük ve sıkışıklık yaratan dalları almak gerekir. Bunun için zaman biraz geçmiş olabilir ama ağaca bir zararı olur mu bilmiyorum. Daha tecrübeli arkadaşlar bir yorum yapabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön