View Single Post
Eski 21-04-2009, 00:00   #30
phal
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Ben de ağaç üzerinde orkide heveslilerindenim ama henüz uygulama fırsatım olmadı.Geçen hafta Almanya'da bir botanik bahçesine gittim ve gördüğüm ağaç üzerinde orkide ve guzmanya örneklerine hayran kaldım.Ben de bu iş hakkında hiç okumamama rağmen mango köküne spagnum yosunu ile sarma hayalleri kuruyordum Orada dikkatimi çeken ilk şey bu uygulamaların hep kapalı sıcak ve oldukça nemli mekanlarda yapılmasıydı,öyle ki içeride terden yapış yapış oluyorsunuz.Phal.ler küçük kapalı camekanlar içinde kütüklere asılı iken en beğendiğim örnek normal sera ortamında cinsini bilmediğim canlı bir ağaç üzerinde bolca çiçeklenmiş bir cattleya idi,bitki kütüğe kökleriyle tutunmuş ve en ufak bir harç ya da yosun yok,tabi ki ağaç gövdesi ıslaktı;işte bu da işin en zor kısmı.Sürekli nemli tutulacak.Bunca paylaşımdan sonra iki sorum olacak;
1.Avrupa'nın her yerinde tüm bahçelerde dağda bayırda ağaçlar ve toprak üzerinde bolca yetişen yosun spagnum mudur?Ki ithal orkidelerde gördüklerimin aynısı gibi geldi bana.Değilse İstanbul'da nerede bulunur,satılır?
2.Soğuk buhar makineleri nereden temin ediliyor?
Hepinize saygılar...

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön