View Single Post
Eski 20-04-2009, 17:24   #18
tugo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Nelumbo çimlendirmem

Ben de arkadaşımız Karınca 70 den aldığım 5 adet Nelumbo tohumundan önce iki adedini denedim. Yan tarafından törpü ile alttaki beyaz katman gözükene kadar törpüledim. Azı/fazlası sadece çimlenme sürecini etkiliyeceği için riske girip fazla derine gitmedim.

Tohumları cam bir kapda musluk suyuna attım. Biri dibe battı, diğeri iki gün su yüzeyinde kaldı sonra battı ama bu arada törpülenen kısmında mantar gibi beyaz bir oluşum belirdi. Bu tohum bugün onikinci günü olmasına rağmen herhangi bir çimlenme göstermedi.

Diğer tohum 5 günde çimlendi. Su sıcak tutulabilse belki daha önce çimlenme olabilir ama ben sadece pencere önü güneşini kullanabildim.

Çimlenen bu tohumu 5 litrelik kesik su şişesine yerleştirdim, çimlenmeden 5 gün sonraki resmi aşağıda. Ancak, herhalde daha doğrudur diye, yaprağı bir süre daha su içinde tutmayı düşünüyorum. Çünkü bu haliyle biraz kurur gibi gözüktü.

Bu arada 5-6 gün önce diğer 3 tohuma da aynı işlemi uyguladım ve çimlendikleri için bugün topraklı kaplara geçirdim.

Eğer fide bakımı da çimlenmesi kadar problemsiz olursa kolay bir bitki demektir.

Fide iyice kuvvetlenince, başlangıçda plastik kabı ile birlikte havuza indirmeyi düşünüyorum.
Name:  törpülenmiş.JPG
Views: 4931
Size:  11.9 KB
Name:  ilk gün.JPG
Views: 5174
Size:  33.7 KB
Name:  5 gün sonra çimlendi.JPG
Views: 5215
Size:  28.5 KB
Name:  Çimlenmeden 5 gün sonra.JPG
Views: 4788
Size:  26.9 KB