View Single Post
Eski 12-04-2009, 12:54   #2
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili arkadaşlar,
Pekçoğunuzun bildiğine eminim ama benim gibi yeni öğrenenlere göstermek, bilenlere de hatırlatmak için yazıyorum.
Yeni birşey aldığımda, hemen kurmak ve kullanmak isterim. Oğlumla da hep bunun münakaşasını yaparız, ama çocuk genelde haklı çıkar.
''Anne, şu aleti yapanlar içine prospektüs diye bir şey koyuyorlar, onu boşu boşuna mı koyuyorlar'' diye başlıyor. Çünkü, zora gelmedikçe okumuyorum.
Bilgisayar konusunda da bir şey sorduğumda, ezberi bırak diye başlıyor, neyse....
Hani bazen '' hava çok sıcak 40 derece'' diye yazmak isteriz ya, bu derece kelimesini (° C) olarak yazmak için çok uğraştım.

Bir de şu bilgisayarı kullanabilsem başlığında malina 35, serder 37 numaralı mesajlarında çok güzel anlatmışlar.
Bu sistem normal bilgisayar klâvyesinde çok güzel oluyor, ama lap top kullananlar bunu ya yapamıyor veya benim gibi bilmeyenler zorlanıyor.
Başarabilmek için iki usul var.
1- Ya arkadaşımız Ferda gibi gidip, BİM'den on liraya bir klâvye alıp bilgisayara bağlayacaksınız veya...
2- Nümerik tuşlardan faydalanacaksınız.
Nümerik tuşlar; klâvyedeki bazı harflerin altında yazan sayılar.
Meselâ, U harfinin altında minik (4)- K harfinin altında yazan (2) gibi....
Önce bunları devreye sokmamız gerekiyor.
Bunun için de klâvye üzerindeki FN tuşuna basılı tutarak, en üst satırdaki F11 tuşuna basın. F11 in altında bir ışık yandı ise nümerik tuşlar devreye girmiş demektir.
Şimdi U harfine basınca, U yerine 4 yazar.
Klâvye bu nümerik tuşlarda devreyken, parmağınızla ALT tuşuna basılı tutarak bu nümerik harflerle 0176 yazınız, istediğiniz ° işareti çıkar.
Daha sonra, yine FN tuşuna ve F11 tuşuna basarak ışığı söndürüp, klâvyenizi normal hale getirmeyi unutmayın.....
(Oğlum yine bana diyor ki ''anne ne takıntılısın , şunu yazı ile derece yazsan olmaz mı)

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön